Muzyczna radość i szczęście – Tomson

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 00:10
Tego muzyka nie obchodziły ani małe sceny, ani średnia liga. Chciał być na topie. Mało brakowało, a zostałby prawnikiem. Znajomość prawa autorskiego jest jednak tym, co predestynuje go, by prowadzić długą i solidną karierę. Gościem programu "Dzika karta: Serdeczne dźwięki" był Tomson, czyli Tomasz Lach.
Tomasz Lach
Tomasz Lach Foto: Forum/Forum Gwiazd

Historia grupy Afromental rozpoczyna się w 2004 roku. Muzycy stwierdzili wtedy, że warto przearanżować przeboje poprzedniego pokolenia. Nowe wersje utworów miały spełniać wszystkie wymagania młodych odbiorców. – Postanowiliśmy przerobić "Bananowy Song" VOX-u. Szykowaliśmy się akurat na festiwal i szukaliśmy utworu, który pozwoliłby nam pokazać, co tak naprawdę chcemy przekazać ludziom. Zależało nam na tym, żeby w muzyce było dużo radości i szczęścia z prostych rzeczy  opowiada Tomson. 

shutterstock Queens of the Stone Age 1200.jpg
W jednej z części wtorkowego "Trójkowo, rockowo" wyłączyliśmy prąd. Zagwarantowaliśmy jednak odbiór w doskonałej jakości.

Afroamerykańskie dźwięki 

– Dużo osób mówiło, że inspiracje muzyką afroamerykańską się nie udadzą. Byliśmy młodzi i takie opinie nam nie przeszkadzały. Mieliśmy wokół siebie grupę przyjaciół. Wszyscy byliśmy przekonani, że zależy nam własne na takim brzmieniu. Dziś mogę powiedzieć, że byliśmy wtedy bardziej amerykańscy niż sami Amerykanie – śmieje się Tomson. – Nie zastanawialiśmy się, jak zostaniemy odebrani. Liczyła się muzyka i emocje. Czuliśmy, że mamy energię, siłę i ochotę robić tylko to. Uważam, że zebranie ludzi, którzy mają jeden cel, to klucz do sukcesu. Świetnie bawliśmy się, tworząc rzeczy, których do tamtej pory nie było na polskim rynku. Razem z nami bawiła się publiczność. Nie wiem, czy pasowaliśmy im bardziej osobowościowo, czy muzycznie. Wszyscy wiedzieliśmy jednak, że coś w tej twórczości jest. 

Utwory polsko-angielskie

 Pamiętam, że byliśmy na koncercie Sistars. Dziewczyny udowodniły, że język polski i angielski można zmieścić na jednej płycie, a co najważniejsze, że ten miks językowy dobrze brzmi na koncertach. Było wiele głosów, że to nie jest najlepszy pomysł. Z perspektywy czasu i doświadczenia też powiedziałbym sobie, że lepiej dawać ludziom komunikat prosto w oczy, a nie tekst, który muszą tłumaczyć w głowie. Dopiero po czasie zrozumiałem, że zarówno jedna, jak i druga droga ma swoje plusy – wyjaśnia muzyk.

Posłuchaj
51:17 2021_01_25 23_07_59_PR3_Dzika_karta_Serdeczne_dzwieki.mp3 Tomson (Tomasz Lach) (Dzika karta: Serdeczne dźwięki/Trójka)

slick china forum 1200.jpg
Dziwaczne imiona sławnych dzieci

 

Atmosfera zabawy

Tomson znany jest ze swoich żartów. – Nie chciałbym zgubić tego młodego, skorego do zabawy Tomka. Dojrzałość to jedna z masek, które zakładamy. Jest nam oczywiście potrzebna, ale są sytuacje, w których nie musimy jej nosić. Gdy można rozluźnić towarzystwo i rozładować atmosferę, nie mogę odpuścić sobie takiej przyjemności – opowiada. 

Afromental – Rock&Rollin'Love [Official Music Video] / Warner Music Poland

Zaangażowanie

Tomson to artysta zespołowy, solista i autorytet dla wielu młodych, początkujących wokalistów. Od kilku lat sprawdza się w roli jurora jednego z talent-show. Czy czuje odpowiedzialność?  Ten program daje możliwość mocnego zaangażowania się. Tworzą się emocje, relacje i kontakty. Nie potrafiłbym tylko wciskać guzika "tak" lub "nie". To zaangażowanie, mimo że czasami męczące, bardzo procentuje. Wiele nauczyliśmy się od tych wszystkich ludzi. Ich emocje odzwierciedlają wszystko, czego sami doświadczaliśmy na początku. Reakcje uczestników pomagają nam wrócić do pierwotnych instynktów. Zarówno tych względem siebie, jak i kreowania muzyki. Lubimy spotkać się z młodymi artystami. Zwykła rozmowa bardzo wiele im daje. Początki popularności to ogromna presja – podsumowuje. 

Tomson zapowiada również wydanie solowej płyty. Zdradził, że pracuje już nad nowym materiałem. Jak podkreśla, album nie oznacza zakończenia współpracy z grupą Afromental – To raczej dodatek. Projekt poboczny  deklaruje. 

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość Tomasz Lach (Tomson)
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 23.05

zch

Czytaj także

"Origami", czyli sztafeta pokoleń w czasach lockdownu. Album duetu Herdzin/Iwaneczko w audycji Mateusza Krautwursta

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 00:00
Brak koncertów to dla części artystów szansa na kreatywną pracę w studiu nagrań. – "Origami" jest płytą, która powstała w zamknięciu. Postanowiłem nagrać wszystkie instrumenty samemu, a ponieważ mamy dostęp do fenomenalnych rozwiązań, wszystko, co można usłyszeć na płycie, to instrumenty wirtualne – mówił w Trójce pianista Krzysztof Herdzin o albumie nagranym wspólnie z młodym i zdolnym wokalistą Krzysztofem Iwaneczką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowiańska harmonia i soulowy rytm. Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin gośćmi Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 00:00
– Sztuka ma być uniwersalna. Nigdy nie chciałem być pieśniarzem świeckim czy pieśniarzem religijnym. Zawsze chciałem śpiewać o całym człowieku, o potrzebach jego duszy i ciała – mówił Mietek Szcześniak w ostatniej w roku 2020 odsłonie audycji "Dzika karta: Serdeczne dźwięki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hip-hop to forma terapii – VNM

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:53
– W moim życiu działy się różne rzeczy. Musiałem wtedy spotkać się z przyjaciółmi i opowiedzieć im, co mi jest. Gdy spotkałem się tak z ośmioma osobami, stwierdziłem, że zamiast powtarzać ciągle to samo, nagram płytę – gościem Mateusza Krautwursta był VNM. 
rozwiń zwiń