Urszula Dudziak – zdolna córka muzykalnych rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 00:35
– Moja mama mówiła, że w każdym domu musi być pianino i biblioteka – opowiada Urszula Dudziak. Pierwsza dama polskiego jazzu była gościem wieczornej audycji Mateusza Krautwursta.
Urszula Dudziak
Urszula DudziakFoto: Forum / Krzysztof Jarosz

Urszula Dudziak jest jedną z nielicznych polskich wokalistek, których nazwisko znają fani z różnych zakątków świata. Przyszła wielka gwiazda muzyki jazzowej już w dzieciństwie wykazywała oznaki nieprzeciętnego talentu muzycznego.

– Zaczęłam muzykowanie, gdy miałam cztery lata. Dostałam od rodziców na święta pod choinkę piękny klejnot – ośmiobasowy akordeon. Założyli mi go na ramiona, a ja zagrałam ze słuchu "Wśród nocnej ciszy". Tatuś powiedział wtedy do mamusi: "Gołąbeczku, chyba mamy zdolną córkę" – wspomina artystka.

Ta zdolna córka jakiś czas później rzuciła na kolana Nowy Jork, i to już na samym początku swej amerykańskiej przygody z muzyką.

– John Wilson, najważniejszy krytyk muzyczny z "New York Timesa", po naszym koncercie na Manhattanie przyszedł do mnie za kulisy i powiedział: "Miss Dudziak, you are incredible, you are fantastic! I've never heard something like this!" – opowiada wokalistka.

Urszula Dudziak, "Wookies Walk"/ KayaxTV

Urszula Dudziak miała okazję współpracować z najważniejszymi jazzowymi muzykami, takimi jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Gil Evans czy Wynton i Branford Marsalisowie, a o jej patenty wokalne dopytywał na jednej z prób sam Sting. Wszystko jednak zaczęło się od gruntownej edukacji muzycznej, jaką przeszła w domu rodzinnym.

– Moja mama zawsze mówiła, że w każdym domu powinno być pianino i biblioteka. A ja mówię, że chociaż gitara albo jakiś keyboard. To jest strasznie ważne, żeby od urodzenia puszczać dziecku piękną muzykę, czy to klasyczną, czy jakiś miły, łagodny jazz. A potem chodzić z nim na koncerty. Muzyka pozwala człowiekowi cudownie rozwinąć się intelektualnie i emocjonalnie. To jest niezbędny element, żebyśmy byli szczęśliwi i rozdawali to szczęście dalej.

Podczas audycji wokalistka dzieliła się swym pozytywnym podejściem do życia, przekonywała, że najbardziej twórczy są ludzie w dojrzałym wieku, a na koniec podała własną definicję "serdecznych dźwięków".

– Dla mnie są to dźwięki, które robią wrażenie, które rozweselają, wzruszają, wprawiają w nastrój zadumy, refleksji. Dźwięki, które powodują, że jesteśmy bardziej wrażliwi, mamy więcej empatii, jesteśmy lepszymi ludźmi.


Posłuchaj
53:30 2021_02_08 23_07_49_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Urszula Dudziak: muzyka pozwala człowiekowi cudownie się rozwinąć (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Lista utworów:

1. Bobby McFerrin –"Don't Worry, Be Happy"
2. Ella Fitzgerald – "Mack the Knife"
3. Urszula Dudziak – "Double Bounce"
4. Urszula Dudziak – "Papaya"
5. Dirty Loops – "Forever Young"
6. Urszula Dudziak –"Turkish Mazurka"
7. Urszula Dudziak –  "N.Y. Baca" (live)

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Autor audycji: Mateusz Krautwurst
Gość: Urszula Dudziak (wokalistka i kompozytorka jazzowa)
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 23.07

kc/kr

Czytaj także

Urszula Dudziak: muzyki nie gra się dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 12:00
Tym razem Piotr Baron nadawał wprost z Ladies' Jazz Festival w Gdyni. Jego gościem była wokalistka jazzowa – Urszula Dudziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak. O recepcie na szczęście i zszywaniu zerwanych więzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:15
Ostatnia w tym roku "Zagadkowa niedziela" zaskoczyła słuchaczy. Ona zawsze zaskakuje, ale tym razem - ponad zwykłą miarę. Czym? Osobą prowadzącej, gdyż w pierwszej godzinie programu zamiast Kasi Stoparczyk za mikrofonem usiadła Ola Kaczkowska. Ależ niespodzianka!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowiańska harmonia i soulowy rytm. Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin gośćmi Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 00:00
– Sztuka ma być uniwersalna. Nigdy nie chciałem być pieśniarzem świeckim czy pieśniarzem religijnym. Zawsze chciałem śpiewać o całym człowieku, o potrzebach jego duszy i ciała – mówił Mietek Szcześniak w ostatniej w roku 2020 odsłonie audycji "Dzika karta: Serdeczne dźwięki".
rozwiń zwiń