Mariusz Obijalski: Im więcej dobrej muzyki, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:00
W dzisiejszych czasach wystarczy laptop, słuchawki i klawiatura sterująca, by robić wielkie rzeczy w muzyce – uważa Mariusz Obijalski, pianista, kompozytor, producent i aranżer, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Zbigniew Wodecki, Monika Borzym czy Fisz Emade Tworzywo.
Mariusz Obijalski
Mariusz ObijalskiFoto: Emilia Roj Osawoku

Mariusz Obijalski pochodzi z Olsztyna, ale na stałe mieszka w Warszawie. To właśnie tutaj miał okazję pracować przy wielu ambitnych projektach muzycznych, u boku grona znakomitych artystów, którzy wyrażają się o nim w superlatywach. – W dążeniu do osiągnięcia wspaniałej sztuki staram się wyrzucać z równania swoje ego. Słucham ludzi, ich sugestii i pomysłów – tak gość "Serdecznych dźwięków" opisywał swoje podejście do tworzenia muzyki.

W audycji nie mogło zabraknąć pytania o trudny dla muzycznej branży czas pandemii. – To na pewno nie był stracony czas. Wielu artystów przeniosło swoje działania do studia, narodziło się też wielu producentów i kompozytorów – stwierdził Mariusz Obijalski, podkreślając, że nie obawia się presji ze strony konkurencji. – Im więcej dobrej muzyki na świecie, tym lepiej – powiedział rozmówca Mateusza Krautwursta.

Kuba Kawalec & Ana Andrzejewska – "Zdechłam", źródło: YouTube / KayaxTV

Obijalski odniósł się też do tematu rewolucji technologicznej, dzięki której tworzenie muzyki stało się dostępne praktycznie dla każdego, kto ma na to ochotę.

– Żyjemy w czasach, że wystarczy mieć laptopa, słuchawki i kawałek klawiatury sterującej, i można robić rzeczy wielkie. To może nie jest miłe dla tych, którzy spędzili kilkanaście lat w szkołach muzycznych, a ktoś nie mający za bardzo pojęcia o teorii i o harmonii z kilku sampli skleja hit. Ale dzięki temu ludzie o wielkiej wrażliwości, o świetnych pomysłach muzycznych, mogą robić to, czego nie mogli robić kilkadziesiąt lat temu.

Gość "Serdecznych dźwięków" opowiedział też o swoich pozamuzycznych pasjach, takich jak tenis, żeglarstwo oraz gra w szachy. Muzyczną ilustracją rozmowy były piosenki, w powstaniu których brał udział Obijalski.


Posłuchaj
52:08 2021_05_24 23_07_46_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Godzina z Mariuszem Obijalskim (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Fisz Emade Tworzywo – "Duch"
  2. Mrozu – "Gdyby miało nie być jutra"
  3. Kasia Kurzawska – "Czerń"
  4. Zbigniew Wodecki – "Jest jedna rzecz"
  5. Kuba Kawalec & Ana Andrzejewska – "Zdechłam"
  6. Monika Borzym, 2cztery7, Albo Inaczej, Ten Typ Mes, Pjus & Stasiak – "Złe nawyki"
  7. Igo – "Mówią mi"
  8. Monika Borzym – "Muszę to zrobić"
  9. Fisz Emade Tworzywo – "Skąd przybywasz?"
  10. Monika Borzym – "Świat w proszku"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Mariusz Obijalski (pianista, kompozytor, producent i aranżer)
Data emisji: 24.05.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

"Ciche dni" Kaśki Sochackiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 00:10
– Byłam łobuzem i jakoś tak się utarło, że wszyscy wołali na mnie Kaśka. Szef mojej wytwórni muzycznej stwierdził, że skoro wszyscy tak mówią, trzeba to tak zostawić – mówiła programie "Serdeczne dźwięki" Kaśka Sochacka. Wokalistka opowiadała o swojej muzyce i debiutanckiej płycie zatytułowanej "Ciche dni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyka Motown Records (z małą pomocą przyjaciół)

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:22
Marvin Gaye, Stevie Wonder, Diana Ross i inni wybitni wykonawcy związani z wytwórnią Motown Records wypełnili swą muzyką to wydanie audycji Mateusza Krautwursta. Prowadzący ułożył jej playlistę z pomocą zaprzyjaźnionych muzyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moniuszko i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 00:15
W najnowszych "Serdecznych dźwiękach" Mateusz Krautwurst gościł wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów piosenek Kasię Moś. Zabrzmiały też premierowo dwa utwory z jej najnowszego albumu "Moniuszko 200", który ukaże się już w piątek, 21 maja.
rozwiń zwiń