Wojtek Pilichowski – gitarą i siekierą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 07:00
– Strasznie chciałbym być amerykańskim aktorem, w ciemnych pomieszczeniach chodzić w ciemnych okularach i mieć dużo hajsu – mówił gość tego wydania audycji. Wojtek Pilichowski jest jednak "tylko" wirtuozem gitary basowej, jednym z najlepszych specjalistów od tego instrumentu na polskiej scenie muzycznej.
Wojtek Pilichowski
Wojtek PilichowskiFoto: W. Kusiński/PR

52-letni Pilichowski jest aktywny zawodowo już od trzech dekad. W 2016 roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji nagrał w studiu radiowej Trójki koncertową płytę z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Jan Borysewicz, Kasia Kowalska i Natalia Kukulska. W rozmowie z Mateuszem Krautwurstem artysta zdradził, jak dziś wygląda jego codzienne życie.

– Pracuję dalej, z tym że jestem jeszcze bardziej niezależny, niż byłem do tej pory. Mam swoje własne studio, chociaż chyba wolę to nazywać pracownią. Zostałem patentowanym wieśniakiem i trochę bardziej dystansuję się od miasta. Ale pracuję nie tylko siekierą, również gram – mówił basista.


Posłuchaj
50:43 2021_08_02 23_08_58_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Wojtek Pilichowski (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Pilichowski ma w swym dorobku utwory utrzymane w wielu różnych stylistykach, nie wyłączając góralskiego folkloru. W "Serdecznych dźwiękach" zdradził sekret udanej współpracy z muzykami z południa Polski. – Żeby zrozumieć góralską muzykę, to kiedy już ma się do czynienia z ich pojmowaniem harmonii, melodii czy rytmu, musi się jeszcze coś zadziać na poziomie przyjaźni. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że mam tak fajne relacje z góralami z Pienin, ze Szczawnicy, z Jaworek, z Krościenka. To fantastyczni ludzie, z którymi się świetnie dogadujemy.

Wojtek Pilichowski – "W Pieninach się mrocy", źródło: YouTube / Wojtek Pilichowski 

W dyskografii Wojtka Pilichowskiego widnieje kilkanaście albumów podpisanych jego nazwiskiem. Oprócz tego współpracował on z niezliczoną rzeszą innych artystów, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Janem Borysewiczem, Nicko McBrainem z Iron Maiden… oraz Enrique Iglesiasem. Jego grę można usłyszeć w przebojach takich gwiazd polskiej piosenki jak Kasia Kowalska, Edyta Górniak czy Anna Maria Jopek.

Lista utworów:

  1. Kasia Kowalska, Wojtek Pilichowski – "Straciłam swój rozsądek"
  2. Kasia Kowalska – "Coś optymistycznego"
  3. Wojtek Pilichowski – "Western Grochów"
  4. Wojtek Pilichowski – "W Pieninach się mrocy"
  5. Edyta Górniak – "Jestem kobietą"
  6. Pilichowski Band, Lena Romul – "Niemilknący szept"
  7. Anna Maria Jopek – "Joszko Broda"
  8. Hania Stach – "Twój świat"
  9. Edyta Górniak – "Niebo to my"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Autor audycji: Mateusz Krautwurst
Gość: Wojtek Pilichowski (basista)
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 23.08

kc/kr

Czytaj także

Jan Smoczyński: wkładam całe serce w to, co robię

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 00:00
Dzięki temu, że pracował jak szalony, ma na koncie imponujące dokonania muzyczne, ale dzięki żonie zdał sobie sprawę, że poza muzyką w życiu jest wiele innych wspaniałych rzeczy. Jan Smoczyński – pianista, kompozytor i producent muzyczny był gościem tego wydania audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Krautwurst w czułych objęciach Mięthy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:00
O muzycznych doświadczeniach i fascynacjach, nadziejach na przełamanie koncertowego impasu oraz niezbędnej w życiu czułości i słabości opowiedzieli w tym wydaniu audycji raper Skip i producent AWGS, tworzący duet Miętha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Tyszkiewicz – osobisty pamiętnik rannego ptaszka

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 10:57
Od wielu lat jest aktorką musicalową, a od 2020 roku piosenkarką mającą na koncie album długogrający. Goszcząca w tym wydaniu audycji Maria Tyszkiewicz opowiedziała o swojej debiutanckiej płycie, rolach teatralnych, ulubionych artystach i codziennym życiu.
rozwiń zwiń