Michał Rudaś. Hinduskie inspiracje i singiel "Naprawdę jesteś"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 00:10
Gościem audycji "Serdeczne dźwięki" był Michał Rudaś. Jego najnowszy singiel zatytułowany "Naprawdę jesteś" to autorski utwór, który wokalista stworzył i nagrał po kilkuletniej przerwie wydawniczej. O czym traktuje piosenka? Czy można odnaleźć w niej nawiązania do Indii? 
Michał Rudaś
Michał RudaśFoto: Forum/Rafal Kuzma

– Zdarzały mi się momenty, gdy czułem się przepracowany lub zapominałem o ważnych rzeczach i osobach. W tym zawodzie są okresy, w których niewiele się dzieje, siedzimy w domu i czekamy, aż ktoś zadzwoni z propozycją. Są też momenty przeciwne, gdy nie wiadomo, w co włożyć ręce. Wtedy trzeba odwoływać część spotkań. Ostatnie lata to u mnie raczej okres równowagi i zwolnienia – mówił Michał Rudaś.

– Gdy jest się młodym i początkującym artystą, ma się głód nauki. Wielu też chce sprawdzić się w boju. Myślę, że moje ego nadal się we mnie odzywa. Wcześniej była to potrzeba nie tylko udowodnienia sobie i innym, ale i też wyszumienia się artystycznego. Pokazania, ile potrafię. Wydaje mi się, że każdy artysta musi mieć trochę ego, by walczyć o siebie i być sobą  – powiedział muzyk.

Posłuchaj
51:04 2021_08_16 23_08_37_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Hinduskie inspiracje Michała Rudasia (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Hinduskie inspiracje

– Trafiam na dobrych ludzi i dobre inspiracje muzyczne. W Indiach wyszukali mnie producenci jednego z talent show i zaprosili do udziału w programie. Uznałem to za ciekawą propozycję. Tym bardziej że zapraszane były zarówno gwiazdy zagraniczne, jak i Hindusi. Nie liczyłem, że udział w show cokolwiek zmieni. Chciałem po prostu przeżyć pewną przygodę. Byłem też ciekaw tamtejszego show-biznesu. Chciałem nauczyć się nowych rzeczy. Jestem szczęśliwy z tego doświadczenia – podkreślił. 

 Michał Rudaś - "Wracaj już" (Official Video) / MichalRudasOfficial

"Naprawdę jesteś"

"Naprawdę jesteś" to nowy singiel Michała Rudasia. Utwór jest głęboko inspirowany kulturą romską. W szczególności jej aspektem przywiązania do natury, muzyki i tańca oraz głęboko zakorzenionej potrzeby wolności, przy jednoczesnym braku przywiązania do zbytków i bogactwa. Jak mówi muzyk, piosenka powstała z tęsknoty za prostym, bliskim naturze życiem, dalekim od trosk i wydumanych potrzeb współczesnego świata.

– Mam plany na kolejne miesiące. Chcę wydać kolejną piosenkę, którą kończę teraz nagrywać. Nie myślę jeszcze o całej płycie. Nie mam na nią koncepcji. Chcę dzielić się utworami, które są dla mnie ważne i które mogą się takie stać dla innych. Oczekiwania, które miałem kiedyś, nieco przygasły. Teraz zależy mi na tym, by po prostu cieszyć się muzyką – powiedział w audycji "Serdeczne dźwięki".

Do współpracy nad utworem Michał Rudaś zaprosił znanych mu już z poprzednich projektów muzyków, którym bliskie są kultury etniczne różnych krajów: Marcina Świderskiego (aranżacja, produkcja, mix, klarnet basowy, saksofon), z którym w 2013 roku stworzył płytę "Changing" inspirowaną muzyką indyjską, Mateusza Szemraja (rebab), mistrza instrumentów bliskowschodnich, oraz Piotra Malca (tabla), wirtuoza indyjskich instrumentów perkusyjnych.

Michał Rudaś - Naprawdę jesteś/MichalRudasOfficial

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Autor audycji: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 23.08

mat. promocyjne/zch/kr

Czytaj także

Maria Tyszkiewicz – osobisty pamiętnik rannego ptaszka

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 10:57
Od wielu lat jest aktorką musicalową, a od 2020 roku piosenkarką mającą na koncie album długogrający. Goszcząca w tym wydaniu audycji Maria Tyszkiewicz opowiedziała o swojej debiutanckiej płycie, rolach teatralnych, ulubionych artystach i codziennym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Pilichowski – gitarą i siekierą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 07:00
– Strasznie chciałbym być amerykańskim aktorem, w ciemnych pomieszczeniach chodzić w ciemnych okularach i mieć dużo hajsu – mówił gość tego wydania audycji. Wojtek Pilichowski jest jednak "tylko" wirtuozem gitary basowej, jednym z najlepszych specjalistów od tego instrumentu na polskiej scenie muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderykowe afterparty

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 09:00
To wydanie audycji niemal w całości wypełniły utwory w wykonaniu laureatów Fryderyków 2021, rozdanych kilka dni wcześniej podczas gali w Szczecinie. Wystąpili tak różnorodni artyści, jak sanah, Dominik Wania, Kapela ze Wsi Warszawa czy Mata.
rozwiń zwiń