Klasyka rocka z tenisem w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:33
Black Sabbath, King Crimson, Chrissie Hynde oraz Billy Gibbons – ich nie trzeba przedstawiać fanom rocka. Oprócz starej gwardii w audycji Leszka Adamczyka swoje umiejętności zaprezentowało też kilku młodych, obiecujących artystów.  
Black Sabbath
Black SabbathFoto: Shutterstock / Ga Fullner

– To nie jest dokładnie ta muzyka, której Iga Świątek słucha, wychodząc na kort, ale jesteśmy blisko. Iga, jak wiadomo, słucha Zeppelina, a w połowie lat 70. rozsiewane były pogłoski o wspólnych sesjach zespołów Black Sabbath i Led Zeppelin, ostatecznie niepotwierdzone, choć oni byli bardzo blisko stylowo i muzycznie – w ten oryginalny sposób Leszek Adamczyk zapowiedział trzy utwory klasyków ciężkich gitarowych brzmień. Okazją do ich odtworzenia była ukazująca się właśnie reedycja 6. albumu w dyskografii Ozzy'ego Osbourne'a i spółki, "Sabotage" z 1975 roku.

Również trzy kompozycje reprezentowały nową, solową płytę Billy'ego F Gibbonsa, na co dzień wokalisty i gitarzysty grupy ZZ Top. Album "Hardware" to, zdaniem gospodarza "Dymu na wodzie", "złożona z 12 nagrań fantastyczna mieszanka teksańskiego rocka i pustynnego bluesa".

Night Traveller – "Tougher Than the Rest", źródło: YouTube / Night Traveller 

W programie zabrzmiały głosy dwóch pań, których nazwiska widnieją w każdej rzetelnej encyklopedii muzyki popularnej XX wieku: Tiny Turner i Chrissie Hynde. Ta pierwsza ma już 81 lat i od dawna pozostaje nieaktywna zawodowo, ale w lipcu ma się ukazać nowe wydanie jej klasycznego albumu "Foreign Affair" z 1989 roku, wzbogacone o mnóstwo rarytasów. Z kolei wokalistka The Pretenders nagrała ostatnio płytę "Standing in the Doorway", wypełnioną kompozycjami Boba Dylana.

Leszek Adamczyk dał też szansę zaistnienia na antenie o wiele młodszym wykonawcom. Amerykańskie zespoły King Buffalo i Night Traveller grają dopiero od kilku lat, ale zdążyły już sobie zjednać spore grono fanów. Pierwszy z nich określa własną muzykę jako "heavy psych", natomiast drugi na swej stronie internetowej przyznaje się do inspiracji dorobkiem takich grup, jak The War on Drugs i The Paper Kites. 


Posłuchaj
114:10 2021_06_10 00_05_33_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Black Sabbath, Billy Gibbons i inni (Dym na wodzie/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Black Sabbath – "Sympton Of The Universe"
 2. Black Sabbath – "Hole In The Sky" 
 3. Black Sabbath – "Paranoid (live)"
 4. Garbage – "No Gods No Masters"
 5. Garbage – "Starman"
 6. Billy F Gibbons – "Shuffle, Step & Slide" 
 7. Billy F Gibbons – "Spanish Fly" 
 8. Billy F Gibbons – "Desert High" 
 9. Blackberry Smoke – "You Hear Georgia" 
 10. Blackberry Smoke – "Morningside"  
 11. Night Traveller – "Dreams You Don’t Forget" 
 12. Night Traveller – "Tougher Than The Rest" 
 13. King Crimson – "Starless (live)"
 14. Tina Turner – "Undercover Agent For The Blues" 
 15. Chrissie Hynde – "Blind Willie McTell" 
 16. Chris Eckman – "Cabib Fever" 
 17. Chris Eckman – "Where The Spirit Rests"
 18. King Buffalo – "Burning"
 19. King Buffalo – "Loam"  
 20. Obrasqi – "Nieobowiązkowe"

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Prowadzi: Leszek Adamczyk
Data audycji: 10.06.2021
Godzina audycji: 
00.05

kc

 

Czytaj także

Ikony muzyki – jubileuszowo i premierowo

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:30
Nowe piosenki Vana Morrisona, koncertowe wersje klasyków New Order i archiwalne utwory szacownych jubilatów, Steviego Wondera i Erica Burdona – to wszystko usłyszeliśmy w nocnej audycji Leszka Adamczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Pink, mroczny Gary Numan i inni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:06
Jak gwiazda popu poradziła sobie z karkołomnym wokalnie utworem grupy Queen? Jak brzmi weteran brytyjskiej sceny elektro na swej nowej płycie? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź, słuchając najnowszego wydania audycji Leszka Adamczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat płyty "Blues" Breakoutu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 02:00
Płyta "Blues" zespołu Breakout została nagrana w lutym 1971 roku. W czerwcu tego samego roku pierwsze egzemplarze winylowego longplaya trafiły do sklepów muzycznych. Fragmentów tego znaczącego dla polskiego rocka wydawnictwa słuchaliśmy w czwartkowej audycji. 
rozwiń zwiń