Hard, gothic, prog – wiele odcieni rocka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 07:00
Spora dawka muzyki wyciągniętej z archiwum rocka, zarówno w odmianie hard, jak i gothic, do tego garść progrockowych nowości, klasyka soulu oraz nowe nagrania artysty, który opuścił świat dekadę temu – to wydanie audycji Leszka Adamczyka mogło zadowolić wiele muzycznych gustów.
Led Zeppelin
Led ZeppelinFoto: Shutterstock / Bruce Alan Bennett

Premiera filmu "Becoming Led Zeppelin", która odbyła się kilka dni temu na festiwalu w Wenecji, skłoniła Leszka Adamczyka do zaprezentowania dwóch klasycznych utworów legendarnej grupy. Warto dodać, że to pierwszy dokument autoryzowany przez żyjących członków zespołu, którzy wcześniej konsekwentnie odrzucali propozycje sfilmowania ich kariery, skupiały się one bowiem przede wszystkim na sławie, którą zdobyli. – Ten film jest wreszcie o sile i znaczeniu naszej muzyki – stwierdził gitarzysta Jimmy Page.


Posłuchaj
114:18 2021_09_09 00_05_02_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Hard, gothic, prog – wiele odcieni rocka (Dym na wodzie/Trójka)

 

Chwilę później usłyszeliśmy garść świeżych nagrań z kręgu szeroko rozumianego rocka progresywnego. Zagrali kolejno: Ray Wilson, The Neal Morse Band i Yes. O ile pierwsi dwaj wykonawcy ostatnio wydali nowe albumy, to na kolejny longplay weteranów prog-rocka (już bez wokalisty Jona Andersona w składzie) będziemy musieli poczekać do października.

The Neal Morse Band – "Bridge Over Troubled Water", źródło: YouTube / The Neal Morse Band - temat

Historia muzyki nieraz dowiodła, że śmierć artysty nie jest przeszkodą w wydawaniu jego nowych płyt. Nie inaczej jest w przypadku Gerry'ego Rafferty'ego, szkockiego muzyka, znanego przede wszystkim z wielkiego hitu "Baker Street". Dzięki staraniom jego córki właśnie ukazuje się album "Rest in Blue", z niepublikowanymi wcześniej nagraniami zmarłego przed dekadą wokalisty.

W tym wydaniu "Dymu na wodzie" znalazło się miejsce na kącik rocka gotyckiego. Wypełniły go wczesne utwory formacji The Sisters Of Mercy, opublikowane niedawno w formie płyty "BBC Sessions 1982–1984". Do wydania albumu ze świeżą muzyką przymierza się natomiast zespół, który wyłonił się po rozłamie Sióstr Miłosierdzia, czyli The Mission. Na razie możemy cieszyć się składanką z jego największymi przebojami, w zremasterowanych wersjach.

The Mission – Butterfly on a Wheel", źródło: YouTube / The Mission - temat

Na koniec zdominowanej przez męskie głosy audycji przyszła wreszcie pora na kobiecy wokal. Należał on do Marii Daines, wokalistki rodem z Wielkiej Brytanii, ale nawiązującej w swej twórczości do najlepszych tradycji amerykańskiego folku, bluesa i rocka.

Lista utworów:

 1. Led Zeppelin – "Good Times Bad Times"
 2. Led Zeppelin – "When the Levee Breaks"
 3. Iron Maiden – "The Parchment"
 4. Ray Wilson – "Mother Earth"
 5. Ray Wilson – "We Knew the Truth Once"
 6. The Neal Morse Band – "Another Story to Tell"
 7. The Neal Morse Band – "Bridge Over Troubled Water"
 8. Yes – "Dare to Know"
 9. Otis Redding – "Sittin’ On The Dock of the Bay"
 10. Iron Butterfly – "In a Gadda Da Vida"
 11. Gerry Rafferty – "Still in Denial"
 12. Gerry Rafferty – "Dirty Old Town"
 13. Gerry Rafferty – "I Still Love You"
 14. The Sisters Of Mercy – "Valentine"
 15. The Sisters Of Mercy – "Jolene"
 16. The Mission – "Garden of Delight"
 17. The Mission – Butterfly on a Wheel"
 18. The Mission – "Wasteland"
 19. Maria Daines – "Let Myself Go"
 20. Maria Daines – "In Your Own Time"
 21. Maria Daines – "I Can’t Find the World"

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
9.09.2021
Godzina emisji 
00.05

kc

Czytaj także

Królewski blues i inne szlachetne dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Album poświęcony trzem królom bluesa, trochę gitarowego hałasu oraz miniuczta gotycka – to wszystko znalazło się w ostatnim lipcowym odcinku nocnej audycji Leszka Adamczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne urodziny Iana Gillana

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 02:12
19 sierpnia urodziny obchodzi wybitny rockowy wokalista, Ian Gillan. Z tej okazji w audycji "Dym na wodzie" można było usłyszeć kilka jego nagrań uchodzących za kanon muzyki rockowej, ale też mniej znane kompozycje. Urodziny rockmana stały się także okazją do zaprezentowania najnowszej, koncertowej płyty zespołu Deep Purple.
rozwiń zwiń