Cień "czarnego albumu" Metalliki 30 lat później

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:00
Monumentalna reedycja klasycznej płyty grupy Metallica było fundamentem pierwszej godziny tego wydania audycji. Potem usłyszeliśmy m.in. sporą dawkę progresywnego rocka, bezpretensjonalne piosenki młodszego brata Micka Jaggera i nowe kompozycje Zbigniewa Preisnera.
Metallica w składzie, który nagrał czarny album
Metallica w składzie, który nagrał "czarny album"Foto: Forum / Reuters / Greg Bos

Trzydziesta rocznica wydania słynnego "czarnego albumu" zespołu Metallica zaowocowała jubileuszowym wznowieniem tego klasyka ciężkiego rocka. Nowe wydawnictwo, w najbardziej rozbudowanej wersji, składa się aż z 12 płyt kompaktowych zawierających zremasterowane oryginały, wersje demo i nagrania próbne, a także zapisy koncertów grupy. Jakby tego było mało, równolegle ukazuje się składanka "The Metallica Blacklist" z 53 coverami utworów pochodzących z wydanego w 1991 roku longplaya.


Posłuchaj
113:09 2021_09_16 00_05_41_PR3_Dym_na_wodzie.mp3 Cień "czarnego albumu" Metalliki (Dym na wodzie/Trójka)

 

– Zdania na temat tego bogactwa są oczywiście podzielone, ale każdy ma własne uszy i wybiera do słuchania to, co cieszy jego zmysły – powiedział Leszek Adamczyk, prezentując łącznie siedem utworów, z których pięć wykonała sama Metallica, a w dwóch pozostałych usłyszeliśmy głosy gwiazdy chilijskiej piosenki, Mon Laferte oraz amerykańskiego wokalisty country, Jona Pardiego.

Jon Pardi – "Wherever I May Roam", źródło: YouTube / Jon Pardi

W dalszej części audycji znalazło się miejsce dla rocka progresywnego, w wykonaniu mistrzów tego gatunku: zespołów King Crimson i Marillion oraz Steve'a Hacketta, gitarowej podpory formacji Genesis w czasach, gdy jej wokalistą był jeszcze Peter Gabriel. Zaledwie kilka dni temu Hackett wydał nowy, 27. już solowy album "Surrender of Silence", nagrany podczas pandemii z pomocą muzyków z całego świata.

"Dark Matters" to tytuł płyty zespołu The Stranglers, na którą fani musieli czekać długie 9 lat. Jej wydania nie doczekał niestety klawiszowiec Dave Greenfield, który zmarł w ubiegłym roku po zarażeniu się koronawirusem. Na otarcie łez pozostały dźwięki nagrane przez niego podczas sesji do najnowszego longplaya brytyjskiej grupy, w której – po niedawnym odejściu perkusisty Jeta Blacka – z oryginalnego składu pozostał już tylko śpiewający basista Jean-Jacques Burnel.

The Stranglers - "This Song", źródło: YouTube / The Stranglers 

W tym wydaniu "Dymu na wodzie" mogliśmy też usłyszeć mieszankę rocka, bluesa i country w wykonaniu młodszego brata Micka Jaggera, Chrisa, a całość zakończyła muzyka z nowej płyty Zbigniewa Preisnera, "Man of God", nagranej z gościnnym udziałem Lisy Gerrard.

Lista utworów:

 1. Metallica – "Killing the Time (Take 18)"
 2. Metallica – "Enter Sandman"
 3. Metallica – "The Unforgiven"
 4. Metallica – "My Friend of Misery (Take 4)"
 5. Metallica – "Sad But True (Live at Wembley Stadium)"
 6. Mon Laferte – "Nothing Else Matters"
 7. Jon Pardi – "Wherever I May Roam"
 8. Marillion – "Jigsaw"
 9. Marillion – "Incubus (Live at the Spectrum, Montreal)"
 10. The Stranglers – "If Something’s Gonna Kill Me (It Might As Well Be Love)"
 11. The Stranglers – "Breathe"
 12. Steve Hackett – "The Devil’s Cathedral"
 13. Steve Hackett – "Natalia"
 14. Chris Jagger – "Anyone Seen My Heart"
 15. Chris Jagger – "Loves’ Horn"
 16. Chris Jagger – "Love’s Around the Corner"
 17. King Crimson – "Walking on Air (alternate take)"
 18. Toyah – "Rhythm in the House"
 19. Zbigniew Preisner feat. Lisa Gerrard – "Misery"
 20. Zbigniew Preisner – "Serenity (orchestral version)"
 21. Zbigniew Presiner – "Man of God (end credits)"

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
16.09.2021
Godzina emisji 
00.05

kc

Czytaj także

Muzyczne urodziny Iana Gillana

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 02:12
19 sierpnia urodziny obchodzi wybitny rockowy wokalista, Ian Gillan. Z tej okazji w audycji "Dym na wodzie" można było usłyszeć kilka jego nagrań uchodzących za kanon muzyki rockowej, ale też mniej znane kompozycje. Urodziny rockmana stały się także okazją do zaprezentowania najnowszej, koncertowej płyty zespołu Deep Purple.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hard, gothic, prog – wiele odcieni rocka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 07:00
Spora dawka muzyki wyciągniętej z archiwum rocka, zarówno w odmianie hard, jak i gothic, do tego garść progrockowych nowości, klasyka soulu oraz nowe nagrania artysty, który opuścił świat dekadę temu – to wydanie audycji Leszka Adamczyka mogło zadowolić wiele muzycznych gustów.
rozwiń zwiń