Fakty o mitycznej oliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:00
Homer nazywał ją płynnym złotem. To ona sprawiała, że było jasno w nocy, a w dzień żywiła i upiększała. To ją składano w ofierze bogom i przypisywano boskie pochodzenie. Oliwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DUSAN ZIDAR

shutterstock kawa napar 1200.jpg
Napój, który pobudza cały świat

Już Hipokrates przypisywał jej niezwykłe właściwości. W Biblii pojawia się aż 140 razy, opisuje ją Koran i Tora. Jest bohaterką greckich mitów. Podbiła współczesny świat. W listopadzie zaczynają się oliwkowe zbiory.

Posłuchaj
52:20 2020_11_22 12_05_25_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Oliwa. Niesamowita historia i właściwości "płynnego złota" (Podróże ze smakiem/Trójka)

 

W audycji "Podróże ze smakiem" mity i fakty o oliwie i oliwkach, mnóstwo praktycznych informacji oraz niezwykła podróż w czasie i przestrzeni, od stóp góry Karmel przez Cellino di San Marco i pulijską posiadłość Al Bano Carrisi, po Argentynę i Południową Afrykę. Gościem audycji jest Urszula Rzepczak  dziennikarka, podróżniczka i założycielka marki Olio d'Autore.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 12.05

Czytaj także

O człowieku, który przedstawił Polakom… keczup!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:00
Tej niedzieli Zagadkowe Studio ponownie odwiedził dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski, a to oznacza kolejną porcję ciekawostek historycznych. Nasz gość opowiedział m.in.… historię sosu pomidorowego przez niektórych nazywanego polskim keczupem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko rosół i pomidorowa – o zupach nie tak oczywistych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 11:20
– Kremy są modne. Młodzi ludzie są zabiegani, więc ograniczają się do kupienia blendera i szybkiej akcji – mówił Trójkowy szef kuchni Jarosław Uściński, który zdradził nam przepis na zupę krem będącą nieoczywistym połączeniem pietruszki, cukinii i… gruszki.
rozwiń zwiń