Bardzo ostry początek roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 13:10
Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Raven82/pixabay.com

oliwa oliwki oliwa z oliwek 1200.jpg

Fakty o mitycznej oliwie

To szlak wyznaczony przez papryczkę chili, który w istocie jest szlakiem wielkich odkryć geograficznych. Europa poznała ostry smak chili za sprawą pomyłki Krzysztofa Kolumba, który szukał drogi do Indii, a odkrył Amerykę. Ojczyzną ostrych papryczek jest bowiem Meksyk. Dlaczego więc w europejskich kronikach przeczytać można, że Indie?


Posłuchaj
51:36 2021_01_03 12_06_18_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Papryczkowy szlak (Podróże ze smakiem/Trójka)

– Kwestia pochodzenia papryczek chili wciąż jest niewyjaśniona. Jedna szkoła dowodzi, że to jest Meksyk, gdyż tam znaleziono najstarsze szczątki uprawowej papryki sprzed siedmiu tysięcy lat. Druga uważa, że początki chili znajdują się w przepastnej dżungli amazońskiej – tłumaczy Jarosław Molenda, dziennikarz, pisarz i podróżnik. – I ta druga szkoła dzieli się na kolejne dwie: brazylijska i boliwijską – dodaje.

– W przedkolumbijskim Meksyku chili było właściwie wszystkim: świętą rośliną, pożywieniem, a nawet... środkiem dyscyplinującym: niesforną młodzież zmuszano do wdychania oparów chili, podobnie zresztą jak jeńców wojennych – opowiada.

– Tak, jak my znamy się na jabłkach i idziemy na targ, gdzie wybieramy spośród wielu ich gatunków, tak Meksykanie odróżniają i wybierają różne rodzaje papryczki chili. Jest podobno ok. 60! – tłumaczy Katarzyna Lewicka, przewodniczka po Meksyku. – Habanero jest najbardziej ostra i najbardziej popularna. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się również łagodniejsze w smaku jalapeno oraz chipotle – dodaje.

– Jednak, wbrew stereotypom, tradycyjna kuchnia meksykańska wcale nie jest diabelsko ostra. Taką ją czynią, podawane osobno, sosy. Są one bardzo różne, ale zawsze znajdują się na stole. I każdy dodaje je w odpowiednich dla siebie ilościach – opowiada Katarzyna Lewicka.


*** 

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Goście: Jarosław Molenda (dziennikarz, pisarz, podróżnik), Katarzyna Lewicka (przewodniczka po Meksyku), Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 3.01.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Czytaj także

Słodkie sekrety pierniczków

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:00
Bez ich korzennego, słodkiego zapachu trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Są jednak wymagające – by ich nie zabrakło, za przygotowania trzeba się zabrać odpowiednio wcześnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:00
Polska Wigilia jest wyjątkowa, 12 potraw na wigilijnym stole, pasterka i niezliczone świąteczne obyczaje. A jak Polacy świętują Boże Narodzenie poza granicami kraju? Za jakimi świątecznymi smakami i obyczajami tęsknią?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smakowicie i tanecznie z Buenos Aires przez Hawanę do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:15
W ostatniej tegorocznej wyprawie stolicę Argentyny zwiedzać będziemy w rytmie tanga, smakując słynne argentyńskie steki i epanady. Nastrój, rytm i smak zmienimy w Hawanie – najbardziej roztańczonym i rozśpiewanym mieście świata. A w Polsce czeka już na nas... bigos w tysiącach odmian.
rozwiń zwiń