Egzotyczne podróże, egzotyczne gry

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 13:15
Różnego rodzaju gry to znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu zarazem. Pandemiczne limity w tym przypadku nie przeszkadzają: go, bao, szachy czy warcaby to tylko dwóch graczy, brydż lub domino – czterech.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alex Kravtsov/Sshutterstock

hawaje 1200.jpg
American dream na Hawajach

Gry to także styl życia - trochę leniwy, ale bynajmniej nie nudny. To właśnie ich szlakiem powędrowaliśmy od kubańskiej Hawany, gdzie króluje domino, przez Stone Town na Zanzibarze, w którym grywają w bao, aż po Kioto, dawną stolicę Japonii, gdzie go cieszy się wielkim poważaniem i popularnością. Nie zabrakło też jedzenia, bo trzeba wiedzieć, co smacznego podać w trakcie rozrywki.


Posłuchaj
51:29 2021_01_17 12_06_37_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 W co zagramy? (Podróże ze smakiem/Trójka)

Domino, pozornie tylko polegające na zwykłym dokładaniu kostek, to gra niezwykle popularna na Karaibach i w Ameryce Środkowej. Bez przesady można je nazwać narodową grą Kuby. Domino o tyle jest podobne do brydża, że wymaga uwagi, liczenia i gra się w nie parami, co zresztą jest źródłem dodatkowych emocji. A - jak wiadomo - w tamtym rejonie emocje mogą być naprawdę silne...

How to Play Dominoes/YouTube wikiHow


Na Zanzibarze z kolei wszyscy grają w bao. Historia tej gry ginie w mroku dziejów: w XVII wieku opisali ją Brytyjczycy, ale na pewno jest o wiele starsza. Bao została wymyślona na wschodnim wybrzeżu Afryki. Natomiast Arabowie sprawili, że trafiła na przeciwległy kraniec kontynentu, gdzie także stała się popularna. To gra dla dwóch osób, zasady są skomplikowane, a od zawodników wymaga się umiejętności sprawnego liczenia.

Bao | Traditional Board Game/YouTube Trans World Sport


***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Jacek Stasiński (przewodnik i podróżnik), Dominik Skurzak (dziennikarz, organizator wypraw kulturowych do Afryki), Włodzimierz Rakowski (znawca Japonii, pilot wycieczek)
Data emisji: 17.01.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Czytaj także

Smakowicie i tanecznie z Buenos Aires przez Hawanę do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:15
W ostatniej tegorocznej wyprawie stolicę Argentyny zwiedzać będziemy w rytmie tanga, smakując słynne argentyńskie steki i epanady. Nastrój, rytm i smak zmienimy w Hawanie – najbardziej roztańczonym i rozśpiewanym mieście świata. A w Polsce czeka już na nas... bigos w tysiącach odmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo ostry początek roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 13:10
Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczny, słoneczny smak Indii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:15
Pochodząca z Indii żółta mieszanka przypraw podbiła świat. Hindusi mówią o niej tradycyjnie "masala", bo tak właśnie określają przyprawowe mieszanki. Curry zaś to po prostu sos, ale także naczynie do gotowania różnych potraw w sosie. Mogą to być również liście curry, niepozornego krzewu Murraya Koenigi.
rozwiń zwiń