Zimowe przygody i atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:15
Ech, kiedyś to były zimy! Mróz, trzeszczący śnieg pod stopami, białe czapy na drzewach i dachach, narciarze śmigający po stokach... Ale o tym można tylko pomarzyć: pandemia zamknęła właściwie całą Europę. Na dodatek ocieplenie klimatu spowodowało, że dobre warunki narciarskie są tylko na lodowcach. Oczywiście tych, które jeszcze nie stopniały.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/evgenii mitroshin

hawana kuba 1200.jpg
Smakowicie i tanecznie z Buenos Aires przez Hawanę do Polski

Co można więc robić w taką zimę-nie zimę, gdzie się wybrać? Tym razem odwiedziliśmy Laponię, Alaskę i Grenlandię. Lodowy bar i wizyta u Eskimosów w świetle zorzy polarnej stały się pretekstem do smakowania egzotycznych zimowych dań. Odwiedzimy również drugą półkulę i argentyński lodowiec Perito Moreno.


Posłuchaj
49:52 2021_01_24 12_06_56_Podroze_ze_smakiem.mp3 Hu hu ha, zima nie taka zła! (Podróże ze smakiem/Trójka)

– Zima kojarzy nam się z daleką północą, a daleka północ to renifery. Renifery najbliżej można zobaczyć w Laponii. Miasteczko Inari to stolica fińskiej Laponii. Znajduje się tam parlament Samów, czyli rdzennych mieszkańców – opowiada przewodnik i podróżnik Jacek Stasiński. – To jest także znakomite miejsce, by podziwiać zorzę polarną – tłumaczy.

Jednak, jak się okazuje, na zorzę trzeba... polować! Bo żeby ją podziwiać, potrzebne jest przede wszystkim czyste niebo. A jeśli na przykład pada śnieg, o zorzy można zapomnieć. W tamtejszych hotelach istnieje nawet coś takiego, jak "alarm zorzowy": recepcja dzwoni w nocy z informacją, że można podziwiać zorzę.

Ale rozkoszy chłodu i zimy możemy też zaznać na przeciwległym krańcu Ziemi. Argentyński lodowiec Perito Moreno jest częścią lądolodu patagońskiego, trzeciego pod względem wielkości zlodowaciałego obszaru na świecie.

– Perito Moreno jest jednym z nielicznych, a może nawet jedynym lodowcem na świecie, który nie zmalał w ciągu ostatnich 100 lat, od momentu, kiedy jest badany. Dziennie przyrasta o ok. dwa metry, ale tyle samo też traci – opowiada Jacek Stasiński.

– To jest niesamowita atrakcja turystyczna: można oglądać słynne "cielenie się lodowca" czyli oddzielanie jego fragmentów, spadanie wielkich głazów i kawałków lodu do jeziora, można też po nim pospacerować, choć to wymaga odpowiedniego obuwia i stroju. Jest też możliwość podpłynąć pod ten lodowiec stateczkiem – wylicza podróżnik.

The Perito Moreno Glacier Rupture Cykle/YouTube Wanderdog Media

Ponadto w programie

  • Franka Kobenter, wieloletnia dyrektorka Austriackiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Warszawie o historii i narciarskich tradycjach w Alpach;
  • Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku o przepisach na rozgrzewające dania i dobrą zimową dietę;
  • znane zimowe piosenki w kultowych wykonaniach.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 24.01.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Czytaj także

Bardzo ostry początek roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 13:10
Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczny, słoneczny smak Indii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:15
Pochodząca z Indii żółta mieszanka przypraw podbiła świat. Hindusi mówią o niej tradycyjnie "masala", bo tak właśnie określają przyprawowe mieszanki. Curry zaś to po prostu sos, ale także naczynie do gotowania różnych potraw w sosie. Mogą to być również liście curry, niepozornego krzewu Murraya Koenigi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzotyczne podróże, egzotyczne gry

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 13:15
Różnego rodzaju gry to znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu zarazem. Pandemiczne limity w tym przypadku nie przeszkadzają: go, bao, szachy czy warcaby to tylko dwóch graczy, brydż lub domino – czterech.
rozwiń zwiń