Walentynkowa podróż śladami Karen Blixen

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Tym razem w audycji walentynkowa podróż na afrykańskie safari tropem autorki "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen.
Gnu i zebry w Rezerwacie Narodowym Masai Mara
Gnu i zebry w Rezerwacie Narodowym Masai MaraFoto: Shutterstock.com/Alina Lavrenova

hawana kuba 1200.jpg
Smakowicie i tanecznie z Buenos Aires przez Hawanę do Polski

Odwiedzamy wulkaniczny płaskowyż Masai Mara. To tutaj na przełomie stycznia i lutego następują zjawiskowe narodziny setek tysięcy gnu. Antylop, o których mieszkańcy Afryki mówią, że Bóg był bardzo zmęczony, kiedy je tworzył – połączył nogi konia z ogonem krowy, ciałem osła i brodą kozy.


Posłuchaj
33:40 2021_02_14 13_24_37_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Anna Kwiatkowska na Czarnym Lądzie (Podróże ze smakiem/Trójka)

 


Dom Karen Blixen w Nairobi (fot. Wojciech Dorosz/PR) Dom Karen Blixen w Nairobi (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Anglicy nazwali je "dzikimi bestiami", bo zarażały stada bydła nieznaną w Europie chorobą. Mówią o nich też "głupole", bo skaczą nie wiadomo czemu. Tymczasem to właśnie za sprawą gnu do wschodniej Afryki ściągają tłumy turystów. Wędrówka milionów gnu przez afrykański płaskowyż to największa i najbardziej masowa wędrówka zwierząt na świecie.

Cuda afrykańskiego świata przyrody przybliża Justyna Adamus – biolożka i geografka zafascynowana konfliktem człowiek-natura, szczególnie we wschodniej Afryce. Wspólnie odwiedzamy wioski Masajów, którzy od wieków wędrują płaskowyżem, by opowiedzieć o historii, tradycjach i współczesności zmieniającej oblicze Afryki.


Tradycja połączona z nowoczesnością. Masajowie w Nairobi (fot. Wojciech Dorosz/Pr) Tradycja połączona z nowoczesnością. Masajowie w Nairobi (fot. Wojciech Dorosz/Pr)

Niezmiennie zimują w niej nasze polskie bociany, które są świadkami narodzin gnu. Wiedzą o ptasiej migracji i obyczajach naszych polskich bocianów i niebezpieczeństwach, jakie im grożą, dzieli się dr Ireneusz Kaługa – przyrodnik, założyciel Grupy Ekologicznej, która działa na rzecz ochrony tych niezwykłych ptaków. A przewodniczką w walentynkowej podróży jest autorka programu od lat zakochana w Afryce.


Kenijskie wybrzeże Oceanu Indyjskiego (fot. Wojciech Dorosz/PR) Kenijskie wybrzeże Oceanu Indyjskiego (fot. Wojciech Dorosz/PR)

PRZEPIS

Przepiórki w sarkofagach z "Uczty Babette"

Składniki: 6 przepiórek (obrane, oczyszczone, bez kości), 0,5 l bulionu, 6 foremek z ciasta francuskiego, 150 g foie gras, 100 g trufli, 3 łyżki masła, 1 łyżka madery, 1 łyżka koniaku, 3 arkusze ciasta francuskiego (wyciąć z nich 6 kół tak, by powstały sakiewki); sos chaud froid: 0,5 l bulionu mięsnego; 1 łyżeczka mąki, 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka żelatyny, 25 ml madery.

Sos chaud froid: bulion zredukować do 1/4. Odlać 3 łyżki, rozpuścić w nich żelatynę. Z masła i mąki przygotować zasmażkę. Połączyć ją z resztą przestudzonego wywaru. Ubić tak, by nie było grudek, zagotować, dodać rozpuszczoną żelatynę oraz maderę i razem zagotować.


curry kuchnia indyjska 1200.jpg
Energetyczny, słoneczny smak Indii

Przepiórki, każdą osobno, zawinąć w gazę. Gotować w bulionie ok. 25 min. Bulion zostawić do sosu chaud froid. (oryginalna wersja zakłada gotowanie, ja wolę przepiórki podsmażone na maśle, a następnie uduszone w bulionie).

Rozpuścić masło, obsmażyć foie gras. Następnie wątróbkę posiekać z truflami, dodać maderę i koniak, masę zagnieść. Nadziewać nią przepiórki. Tak przygotowane przełożyć do upieczonych sakiewek z ciasta francuskiego. Polać sosem z wierzchu i wokół sakiewek.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 12.24

Czytaj także

Bardzo ostry początek roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 13:10
Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimowe przygody i atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:15
Ech, kiedyś to były zimy! Mróz, trzeszczący śnieg pod stopami, białe czapy na drzewach i dachach, narciarze śmigający po stokach... Ale o tym można tylko pomarzyć: pandemia zamknęła właściwie całą Europę. Na dodatek ocieplenie klimatu spowodowało, że dobre warunki narciarskie są tylko na lodowcach. Oczywiście tych, które jeszcze nie stopniały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czekolada. Słodko-gorzka historia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 13:00
W smakowitą podróż ruszamy tym razem szlakiem czekolady. Ta znana nam jest wynikiem niezwykłego małżeństwa – wierzeń i obyczajów przedkolumbijskiego Meksyku i europejskiego zauroczenia.
rozwiń zwiń