Herbata. Napar, który łączy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 14:00
Chińczycy znają ją od niemal 5 tys. lat. Zawojowała Japonię, pokochali ją Europejczycy, zaś Brytyjczycy uczynili swoim "znakiem firmowym".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

czekolada 1200.jpg
Czekolada. Słodko-gorzka historia

Herbata. Francuzi piją ją "na lekarstwo" zgodnie zresztą z jej pierwotnym charakterem. Wszystkie chińskie legendy o odkryciu herbaty odwołują się do jej uzdrawiających mocy. Poeci dostrzegli w niej inspirację i tajemniczą moc łączenia ludzi.

37:38 2021_02_28 13_21_16_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Tajemniczy świat herbaty (Podróże ze smakiem/Trójka)

 

Do Chin, ojczyzny herbaty i Japonii, która herbatę zamieniła w sztukę, zabiera słuchaczy "Podróży ze smakiem" Jacek Wan, podróżnik, dziennikarz, który historię Dalekiego Wschodu zna nie tylko dzięki uniwersyteckim studiom, ale także własnemu doświadczeniu.

– Picie herbaty zaczęło się od Chin, najpierw była herbata zielona, w XVIII wieku pojawiły się herbaty fermentowane – mówi Jacek Wan. – Chińczycy suszą herbatę na gorących blachach w temperaturze 300 stopni, z kolei Japończycy używają pary wodnej, by zatrzymać proces fermentacji, i następnie szybko suszą – dodaje gości Trójki i w audycji opisuje różnice pomiędzy herbacianym ceremoniałem w Kraju Kwitnącej Wiśni i Państwie Środka.

(zdj. ilustracyjne) Plantacja herbaty w Chinach (Free-Photos/Pixabay.com)

Odwiedzamy też Sri Lankę i Kenię, by odkryć ślady przygód słynnych plantatorów herbaty, ale także poznać różnorodność herbacianych aromatów. Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, zdradza, jakie niezwykłe kulinarne kompozycje można dzięki herbacie tworzyć.

– W Chinach od wieków herbata wykorzystywana jest jako przyprawa. Świeże listki wrzuca się do zupy, w herbacie się marynuje, jest ona także bazą do rozmaitych sosów i esencji, które poprawiają smak. Dzisiaj wielu szefów kuchni w sposób bardzo intrygujący stosuje różne herbaty – zaznacza Waldemar Sulisz, który opowiada słuchaczom Trójki między innymi, jak wykorzystać herbatę do... wędzenia schabu.

Plantacja i fabryka herbaty na Sri Lance / Newseria

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 13.21

Czytaj także

Walentynkowa podróż śladami Karen Blixen

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Tym razem w audycji walentynkowa podróż na afrykańskie safari tropem autorki "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wulkany wpływają na islandzką kuchnię?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 16:47
W audycji opowiemy, co jada się na Islandii, jak pachnie rekin i dlaczego wielorybnictwo wciąż tam w najlepsze funkcjonuje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgniłe ryby jako raj dla podniebienia

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:30
Smażymy je w panierce, gotujemy na parze, pieczemy na grillu – mimo że ryby są ważnym składnikiem polskiej kuchni, raczej nie przychodzi nam do głowy, aby jeść je w formie sfermentowanej. Tymczasem tak właśnie przyrządzone ryby są przysmakiem kuchni w wielu krajach, i to od wieków.
rozwiń zwiń