Szlakiem niezwykłych owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 14:15
W czasach pandemii zapach i smak egzotycznych owoców łagodzi tęsknotę za podróżą. W tym programie wybraliśmy się właśnie śladem egzotycznych smaków i wspomnień. Karambola, sharon, mango: jak są wykorzystywane w swoich ojczyznach, a co można z nimi zrobić w polskiej kuchni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Lizbona Shutterstock 1200.jpg
Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni

Jednak na pierwszy ogień poszedł jackfruit (chlebowiec różnolistny) powszechnie uznawany za największy owoc świata: średnio jeden waży ok. 10 kg, chociaż bywają też takie, które przekraczają 20 kg! Smak jest rzeczą względną: Anna Kwiatkowska nie jest nim zachwycona i uważa, że smakuje jak rozgnieciony ziemniak z cytryną. – Ja bym dorzuciła rozgotowanego kurczaka i całą garść wymieszanych dziwnych, niedosmaczonych potraw – dodaje gość, podróżniczka Joanna Sikorska-Waś.


Posłuchaj
36:04 2021_04_18 13_21_51_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Jackfruit, durian i inne... (Podróże ze smakiem/Trójka)

– Dzięki temu, że jest tak duży i ma w kuchni wiele zastosowań, można go np. smażyć, jackfruit stał się w Azji niezwykle ważnym owocem. Dla wegan stanowi doskonały zamiennik mięsa, dla dzieci dodatek do deserów, a dla biedniejszych rodzin po prostu podstawę ich pożywienia – tłumaczy Joanna Sikorska-Waś.

– Inną tak uniwersalną rośliną jest chlebowiec. Jego owoce z powodzeniem zastępują chleb. I w przeciwieństwie do jackfruita, uwielbiam go – dodaje prowadząca.

Obie panie zgadzają się co do jednego: król owoców jest tylko jeden. I jest nim... durian! To bliski kuzyn jackfruita i z daleka można je nawet pomylić. Jednak jeśli podejdzie się bliżej, wszystko staje się jasne. A to za sprawą zapachu, a raczej – niezwykle intensywnego odoru! – Zapach duriana składa się z ponad 40 składników i ich mieszanka daje po prostu smród. Z tego powodu nie można go np. wnosić do hotelu – wskazuje trójkowy gość. – W wielu miejscach, na lotniskach, w sklepach, hotelach właśnie, można nawet dostrzec znak: przekreślony owoc duriana w kółku – opowiada.

Durian/YouTube cook and food

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 18.04.2021
Godzina emisji: 13.21

pr

Czytaj także

Walentynkowa podróż śladami Karen Blixen

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Tym razem w audycji walentynkowa podróż na afrykańskie safari tropem autorki "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna, czyli "Pępek Świata" na Oceanie Spokojnym

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:05
Wyspa Wielkanocna to miejsce, do którego można uciec, gdy chce się odpocząć od miejskiego zgiełku. Co nas spotka w tej niezwykle barwnej krainie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia goździków: gdzie biznes splata się z kryminałem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 14:14
Dzisiaj ruszyliśmy w podróż goździkowym szlakiem: szlakiem wielkich biznesów, smakowitych potraw i tajników medycyny, który wiedzie od Moluków zwanych Korzennymi Wyspami, przez Starożytne Chiny i Rzym po współczesny Zanzibar. Historia goździków to podręcznik biznesu i prawdziwy kryminał w jednym.
rozwiń zwiń