Smaki ramadanu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:15
Trwa ramadan – święty miesiąc postu dla muzułmanów. W tym czasie wyznawcy islamu powstrzymują się od jedzenia od wschodu do zachodu słońca. Okres ten upamiętnia objawienie Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Jednak w każdym zakątku arabskiego świata ramadan smakuje nieco inaczej. Właśnie o tych różnicach Anna Kwiatkowska rozmawiała ze swoimi gośćmi. 
Pakistańczycy przygotowują Iftar, specjalny posiłek spożywany podczas trwającego ramadanu
Pakistańczycy przygotowują Iftar, specjalny posiłek spożywany podczas trwającego ramadanuFoto: PAP/AP/EPA/REHAN KHAN

Pixabay goździki pomarańcze 1200.jpg
Historia goździków: gdzie biznes splata się z kryminałem

Abdelfettah Gaida jest Tunezyjczykiem, od lat mieszkającym w Polsce. Wraz z nim wybraliśmy się do krajów północnej Afryki – Tunezji i Maroka – na pogranicze Sahary. Tam możemy poznać ramadanowe obyczaje, muzyczne rytmy i kulturowe szlaki, na których spotykały się ludy z północy i południa.


Posłuchaj
48:13 2021_04_25 12_08_05_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Ramadan, pustynia, islam... (Podróże ze smakiem/Trójka)

– Ramadan jest jednym z pięciu filarów Islamu. Od wschodu do zachodu słońca nie można jeść ani pić, palić tytoniu. Ten zwyczaj istniał także przed powstaniem Islamu i został przyjęty przez muzułmanów – tłumaczy Abdelfettah Gaida. – Jednak tu nie chodzi jedynie o powstrzymanie się od jedzenia, picia itd. To także czas medytacji, refleksji, wzbogacenia duchowego – dodaje.

Wraz z trójkowym gościem ruszyliśmy w kierunku Sahary, która Annie Kwiatkowskiej kojarzy się przede wszystkim z wielbłądami, tymi "okrętami pustyni" oraz daktylami, będącymi doskonałym pożywieniem na czas podróży przez morze piachu. – Daktyle nazywane są "paluszkami księżniczki". Są oczywiście różne gatunki daktyli, które dojrzewają w różnym czasie – tłumaczy Abdelfettah. – Można je jeść nim dojrzeją, dojrzałe albo wręcz przejrzałe (te są najsłodsze). Sezon na daktyle zaczyna się we wrześniu i trwa do grudnia – wylicza.


Ponadto w audycji

  • Antoni Styrczula, dziennikarz, podróżnik, autor bloga "Zapiski spod puszczy" – o świecie tajemnic Iranu i o poznawaniu odmiennych kulturowo krajów i ludzi;
  • Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku – o tajnikach kuchni Tatarów mieszkających w Polsce i jej wpływie na nasze rodzime smaki.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 12.08

pr/gs

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna, czyli "Pępek Świata" na Oceanie Spokojnym

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:05
Wyspa Wielkanocna to miejsce, do którego można uciec, gdy chce się odpocząć od miejskiego zgiełku. Co nas spotka w tej niezwykle barwnej krainie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w czasie. Od Paschy do Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 11:00
W Niedzielę Wielkanocną Anna Kwiatkowska gościła w swojej audycji wyjątkowych rozmówców: pastora Kościoła Chrystusowego w Rzeczpospolitej Polskiej i jego żonę Dorotę, którzy zabrali słuchaczy na wyprawę od Paschy do Wielkanocy, by odnaleźć to, co łączy czasy biblijne z naszą współczesnością. Usłyszeliśmy również Kazimierza Barczuk – duszpasterza, znawcę tematyki biblijnej oraz historii kultury żydowskiej z perspektywy mesjanistycznej. Wraz z żoną Dorotą założyli Misję Poślij Mnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem niezwykłych owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 14:15
W czasach pandemii zapach i smak egzotycznych owoców łagodzi tęsknotę za podróżą. W tym programie wybraliśmy się właśnie śladem egzotycznych smaków i wspomnień. Karambola, sharon, mango: jak są wykorzystywane w swoich ojczyznach, a co można z nimi zrobić w polskiej kuchni.
rozwiń zwiń