Pokochaj swój tłuszczyk, bądź silna i dbaj o duszę!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:00
Leniwe przedpołudnie to w założeniu czas prywatny, domowy, przeznaczony tylko dla nas i naszych najbliższych. Czas, kiedy możemy dłużej poleżeć w łóżku, poczytać, porozmawiać, poprzytulać się. Czas, kiedy można pozwolić sobie na przyjemność nicnierobienia poza sprawianiem sobie przyjemności.
Jak być królową każdego karnawałowego balu?
Jak być królową każdego karnawałowego balu?Foto: pixabay.com/jill111/domena publiczna

szczesliwa_kobieta_shutter_1200_Maridav.jpg
Polskie Radio Czwórka Strefa Prywatna Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

W języku francuskim "leniwe przedpołudnie" to "faire la grasse matinée", czyli dosłownie "mieć tłusty poranek". Tymczasem słowo "tłuszcz" w ostatnich czasach niezbyt dobrze się kojarzy. Może jednak warto je zrehabilitować, przynajmniej trochę?


Posłuchaj
50:00 2020_11_08 11_07_11_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Tłuszczyk nie jest taki zły (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Ciągle słyszymy, że tkanka tłuszczowa jest wrogiem numer 1 większości kobiet i niczego bardziej nie pragniemy, aby się go pozbyć. Trudno się zresztą dziwić, skoro cały świat krzyczy "spal tkankę tłuszczową, zamień tłuszcz na mięśnie!" – mówi trenerka Justyna Bolek, doktorantka gdańskiego AWF, autorka koncepcji słowiańskiego fitnessu.

– Tymczasem tkanka tłuszczowa nie jest złem, jest nam bardzo potrzebna. Jest też normalne, że kobiety mają jej więcej niż mężczyźni. Przede wszystkim powinna się mieścić w zakresie ok. 15 procent względem masy ciała. Wszystko, co jest powyżej i poniżej jest szkodliwe – tłumaczy. – Dlatego przed przyłączeniem się do walki o spalanie tłuszczu, warto dowiedzieć się ile tkanki tłuszczowej mam, a ile powinnam mieć? To pozwoli podejść do sprawy sensownie i bez szkody dla zdrowia – dodaje.

Slavica – dance&fitness&lifestyle/YouTube Justyna Bolek


W audycji także:

  • rozmowa z Ewą Sztreker z portalu "Oblicza kobiety" - jak możemy budować poczucie własnej wartości, swoją siłę. Jak mężczyźni mogą starać się zrozumieć kobiety i czy to w ogóle możliwe?;
  • rozmowa z Barbarą Borkowską, kosmetyczką duszy i nie tylko.


***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 8.11.2020
Godzina emisji: 11.07

pr

Czytaj także

Duży brzuch to nie tylko problem estetyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 16:00
– Tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy brzucha zwiększa poziom cholesterolu, powoduje zaburzenia lipidowe w organizmie, wpływa na wzrost ciśnienia, może powodować insulinoporność i doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2, również do chorób nowotworowych – wylicza Agnieszka Surwiłło, dietetyk z Centrum Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami kobietami". Kultura zdrowia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 11:11
Jak żyć, aby samemu utrzymywać się w dobrej formie i nie odwiedzać za często do lekarza? Z jakich badań korzystać i w jakim momencie? Recepta na zdrowe życie w rozmowie Anny Popek z dr Patrycją Wachowską-Kelly z Kliniki Leczenia Otyłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologiczne aspekty otyłości

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary pod tytułem "Nadwaga, otyłość i psychologia". Brzmi poważnie, ale rozmawiamy o tym tak, by łatwo skorzystać było z tej wiedzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń