Helena Paderewska: kobieta u boku muzycznego geniusza

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 12:00
W listopadzie częściej myślimy, mówimy o patriotyzmie, co oczywiście jest związane ze Świętem Niepodległości. Przypominamy sobie tych, którzy do tej niepodległości doprowadzili, jednak zazwyczaj zapominamy o kobietach, które stały u ich boku. Najwyższy czas to nadrobić!
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w Rzymie
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w RzymieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

przedwojenni 1200.jpg
To, co przedwojenne. Zapomniane losy polskiego ziemiaństwa

Paweł Kaczmarczyk 1200.jpg
Ignacy Jan Paderewski na jazzowo

Helena Paderewska, wieloletnia żona wybitnego pianisty, kompozytora, ale też polityka, patrioty i niestrudzonego orędownika sprawy polskiej, była kobietą temperamentną, przedsiębiorczą, a także wielkim wsparciem dla swojego męża. Bardzo aktywnie zajmowała się działalnością społeczną: była m.in. inicjatorką powołania Polskiego Białego Krzyża, współzałożycielką Towarzystwa Pomocy dla Inteligencji, fundatorką szkoły dla dziewcząt w Julinie.


Posłuchaj
49:28 2020_11_15 11_07_38_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Kulturalna podróż do dwudziestolecia międzywojennego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

Niewiele osób wie i pamięta, że zarówno dla Ignacego Jana, jak i Heleny to nie było pierwsze małżeństwo. Muzyk wcześniej ożenił się z Antoniną Korsak, która niespełna rok po ślubie zmarła tuż po porodzie ich syna Alfreda. Natomiast Helena przez blisko 20 lat była żoną skrzypka Władysława Górskiego, z którym także miała syna. Zanim udało jej się doprowadzić do unieważnienia pierwszego małżeństwa, przez długi czas była kochanką Paderewskiego.

Przyjaciółki, muzy, wybranki serca – kobiety w życiu Ignacego Jana Paderewskiego/YouTube Wszechnica FWW

– Początkowo Polakom nie podobało się, że kiedy Paderewski zajął się polityką, "ta kobieta" do wszystkiego się wtrącała. Nikt nie wiedział, co wcześniej zrobiła i tzw. zwykły szary obywatel nie miał pojęcia, ile pani Helenie udało się załatwić dla kraju – mówi Anna Mączka, dziennikarka, scenarzystka, która interesuje się wybitnymi postaciami pozostającymi w cieniu.

– Tymczasem ona postanowiła od początku, że będzie dla męża podporą z krwi i kości. I pierwszego dnia, kiedy zatrzymali się w hotelu Bristol, stanęła w oknie i powiedziała: "Pragnęłabym, aby na początek żaden z potrzebujących nie był bez kawałka chleba, bez bielizny, bez okrycia". I ludzie zaczęli przynosić żywność, bieliznę, ubrania – opowiada Anna Mączka.

Helena Paderewska. Cała historia/YouTube Powstanie Wielkopolskie – 27 grudnia 1918

Ponadto w audycji:

  • Dziennikarka i krytyk mody Joanna Bojańczyk o modzie i stylu życia dwudziestolecia międzywojennego;
  • Piotr Baron, saksofonista i dyrektor orkiestry Sinfonia Iuventus o inspiracjach muzycznych płynących z międzywojnia.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 11.07

pr


Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety, którym zawdzięczamy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 23:59
Prof. Sylwia Galij-Skarbińska, historyk i politolog Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w audycji "Między nami kobietami" przybliżyła rolę kobiet w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 18:15
Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
rozwiń zwiń