Helena Paderewska: kobieta u boku muzycznego geniusza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Helena Paderewska: kobieta u boku muzycznego geniusza
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w RzymieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W listopadzie częściej myślimy, mówimy o patriotyzmie, co oczywiście jest związane ze Świętem Niepodległości. Przypominamy sobie tych, którzy do tej niepodległości doprowadzili, jednak zazwyczaj zapominamy o kobietach, które stały u ich boku. Najwyższy czas to nadrobić!

przedwojenni 1200.jpg
To, co przedwojenne. Zapomniane losy polskiego ziemiaństwa

Paweł Kaczmarczyk 1200.jpg
Ignacy Jan Paderewski na jazzowo

Helena Paderewska, wieloletnia żona wybitnego pianisty, kompozytora, ale też polityka, patrioty i niestrudzonego orędownika sprawy polskiej, była kobietą temperamentną, przedsiębiorczą, a także wielkim wsparciem dla swojego męża. Bardzo aktywnie zajmowała się działalnością społeczną: była m.in. inicjatorką powołania Polskiego Białego Krzyża, współzałożycielką Towarzystwa Pomocy dla Inteligencji, fundatorką szkoły dla dziewcząt w Julinie.


Posłuchaj

49:28
Kulturalna podróż do dwudziestolecia międzywojennego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niewiele osób wie i pamięta, że zarówno dla Ignacego Jana, jak i Heleny to nie było pierwsze małżeństwo. Muzyk wcześniej ożenił się z Antoniną Korsak, która niespełna rok po ślubie zmarła tuż po porodzie ich syna Alfreda. Natomiast Helena przez blisko 20 lat była żoną skrzypka Władysława Górskiego, z którym także miała syna. Zanim udało jej się doprowadzić do unieważnienia pierwszego małżeństwa, przez długi czas była kochanką Paderewskiego.

Przyjaciółki, muzy, wybranki serca – kobiety w życiu Ignacego Jana Paderewskiego/YouTube Wszechnica FWW

– Początkowo Polakom nie podobało się, że kiedy Paderewski zajął się polityką, "ta kobieta" do wszystkiego się wtrącała. Nikt nie wiedział, co wcześniej zrobiła i tzw. zwykły szary obywatel nie miał pojęcia, ile pani Helenie udało się załatwić dla kraju – mówi Anna Mączka, dziennikarka, scenarzystka, która interesuje się wybitnymi postaciami pozostającymi w cieniu.

– Tymczasem ona postanowiła od początku, że będzie dla męża podporą z krwi i kości. I pierwszego dnia, kiedy zatrzymali się w hotelu Bristol, stanęła w oknie i powiedziała: "Pragnęłabym, aby na początek żaden z potrzebujących nie był bez kawałka chleba, bez bielizny, bez okrycia". I ludzie zaczęli przynosić żywność, bieliznę, ubrania – opowiada Anna Mączka.

Helena Paderewska. Cała historia/YouTube Powstanie Wielkopolskie – 27 grudnia 1918

Ponadto w audycji:

  • Dziennikarka i krytyk mody Joanna Bojańczyk o modzie i stylu życia dwudziestolecia międzywojennego;
  • Piotr Baron, saksofonista i dyrektor orkiestry Sinfonia Iuventus o inspiracjach muzycznych płynących z międzywojnia.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 11.07

pr


Polecane