Mikołajkowe przedpołudnie – wcale nie takie leniwe

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 12:15
Ta niedziela jest niezwykła, gdyż wypada w Mikołajki. To czas odwiedzin, spotkań, obdarowywania się uśmiechami i drobnymi prezentami. Dlatego dzisiejsza audycja wcale nie była taka spokojna i leniwa. A to za sprawą licznych gości.
Kapela ze Wsi Warszawa
Kapela ze Wsi WarszawaFoto: Radek Polak

książka kawa relaks spokój odpoczynek jesień zima jesieniara 1200.jpg
Przedpołudnie w rytmie bossanovy: nostalgiczne, ale pozytywne

Kapela ze Wsi Warszawa wydała niedawno nową płytę "Uwodzenie". Dużo na niej płynącej wody, płynących melodii, kołysanki, obrzędowych weselnych pieśni, flisackie melodie – wszystko to, co związane jest z Wisłą i nadwiślańskim krajobrazem.


Posłuchaj
49:04 2020_12_06 11_07_47_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Mikołajkowa niedziela i mikołajkowi goście (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Urzecze to mikroregion podwarszawski, sięgający aż do Czerska, który został niedawno ponownie odkryty – opowiada Magdalena Sobczak z Kapeli ze wsi Warszawa o inspiracjach muzycznych. – Ponownie, ponieważ do II wojny światowej był wyodrębniony, jednak później został zapomniany, a ludzie, którzy tam mieszkali, wysiedleni – tłumaczy.

Potopielka/YouTube Kapela Ze Wsi Warszawa – temat


– To byli Olędrzy, dzisiaj byśmy powiedzieli, że zarobkowi imigranci z Niderlandów, Mazurzy, Żydzi i oczywiście flisacy – wylicza artystka. – Ci ostatni przywozili z południa nie tylko towary, ale także kulturę i muzykę. W połączeniu z innymi wspomnianymi nacjami tworzyło to niezwykłą mozaikę, prawdziwy miks wielokulturowych tożsamości.

Koncert online Kapeli ze Wsi Warszawa/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


Poza tym w programie:

  • Łukasz Wylężek – zdradza, ile sam wypiekł pierniczków, ile to trwało i kto je otrzymał;
  • Alicja Węgorzewska – o koncercie adwentowym z Maciejem Miecznikowskim u św. Mikołaja w Lublinie, przyjemności obdarowywania innych oraz o tym, jak ciężko pracuje, mimo trudnych czasów, Warszawska Opera Kameralna;
  • Barbara Rybałtowska – opowiada o swoim dzieciństwie na Syberii i w Afryce, początkach pisania, o kulisach powstawania popularnego cyklu "Saga".

Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski. Matka Boska Śnieżna/YouTube Alicja Węgorzewska – mezzosopran

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Goście: Łukasz Wylężek (Dzieło Św. Mikołaja), Magdalena Sobczak (Kapela ze Wsi Warszawa), Alicja Węgorzewska (śpiewaczka), Barbara Rybałtowska (pisarka).
Data emisji: 6.12.2020
Godzina emisji: 11.07

pr