Porcelana II Rzeczpospolitej. Z czego jadały głowy polskiego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:15
Już za trzy dni nakryjemy stoły białymi obrusami i postawimy na nich najpiękniejsze zastawy, które mamy od lat. Niech inspiracją dla naszego wigilijnego stołu będzie wystawa w Zamku Królewskim zatytułowana "Porcelana z polskim Orłem. Serwisy Prezydenta Mościckiego i zastawy reprezentacyjne w czasach II Rzeczypospolitej". W wydarzeniu, które odbyło się w poniedziałek 21 grudnia o godz. 12:00, można było uczestniczyć wirtualnie za pośrednictwem strony internetowej Zamku Królewskiego.
Zastawa z motywem orła z fabryki porcelany w Ćmielowie
Zastawa z motywem orła z fabryki porcelany w ĆmielowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wernisaż wystawy "Porcelana z polskim Orłem. Serwisy Prezydenta Mościckiego i zastawy reprezentacyjne w czasach II Rzeczypospolitej" poprzedzała dyskusja, dzięki której możemy dowiedzieć się, jak prezydenckie zastawy były wykorzystywane, jaki był protokół dyplomatyczny w czasach prezydenta Mościckiego i jak wygląda on współcześnie.


Posłuchaj
47:58 2020_12_20 11_09_02_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Co znajdziemy na prezydenckich stołach II Rzeczypospolitej? O wystawie Zamku Królewskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 


Helena Paderewska Ignacy Jan Paderewski nac 1200.jpg
Helena Paderewska: kobieta u boku muzycznego geniusza

– Mało kto wie, że porcelana prezydenta Mościckiego została wykonana w fabryce porcelany w Ćmielowie. Część tego zestawu była wykonywana w fabryce porcelany w manufakturze w Sevres we Francji, a także w fabrykach porcelany zarówno w Portugalii, jak i w Czechach – mówiła w audycji "Leniwe przedpołudnie" Agnieszka Ofat z Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Porcelana, którą można było podziwiać na wystawie, została podarowana Zamkowi Królewskiemu przez prywatnych właścicieli oraz wylicytowana na aukcjach. – Ta porcelana pochodzi z darów m.in. Ireny Anders czy też Komisji Likwidacyjnej Rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie. To niezwykły zbiór, który warto zobaczyć – podsumowała rozmówczyni Anny Popek.

Posłuchaj >>>Cyfrowe Radio Gwiazdka>>>


***

Gośćmi audycji byli także restauratorzy Adam Gessler i Modest Amaro, którzy opowiedzieli słuchaczom m.in. o symbolice bożonarodzeniowych zwyczajów, najciekawszych świątecznych tradycjach z całego świata oraz, oczywiście, o sposobach na najsmaczniejsze dania. Przepisy na dwa z nich poniżej.

Spieczony sernik

Składniki: 700 g sera, 280 g cukru, 4 jajka, 260 g śmietany kremówki 36%, 60 g mascarpone, 25 g mąki pszennej

Wykonanie: wymieszaj mikserem ser , dodaj powoli po jednym jajku, następnie dodaj cukier , śmietanę i na końcu mąkę. Wlej do tortownicy wyłożonej pergaminem 2-3cm ponad rant formy. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200’C na 50 minut.

Kaczka w miodzie piernikowym

Składniki: kaczka o wadze ok. 2,6 kg, 80 g przyprawy piernikowej, 50 ml sosu sojowego, 100ml miodu akacjowego

Wykonanie: wyjmij kaczkę , zagotuj wrzątek i oblewaj kaczkę chochelką przez 10 minut. Po ostygnięciu ułóż na tacy, nie przykrywaj i wstaw do lodówki na 12-24h. Wyjmij minimum jedną godzinę przed pieczeniem. Zagotuj w rondelku miód z sosem sojowym i przyprawą piernikową. Posmaruj glazurą całą kaczkę. Delikatnie dopraw całość solą. Nagrzej piekarnik na 190’C. Wstaw do piekarnika – piecz 20 minut na każde 500g wagi plus dodatkowe 20 minut. po tym czasie przykryj kaczkę folią i odstaw na 20 minut. Smacznego!

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Goście: Elżbieta Ofat (Zamek Królewski w Warszawie), Adam Gessler (restaurator), Modest Amaro
Data emisji: 20.12.2020
Godzina emisji: 11.09

kr

Czytaj także

Dzień 13 grudnia 1981 roku w pamięci internowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:00
– 13 grudnia ok. godziny trzynastej siedziałam "na dołku" przy ul. Opaczewskiej. To było w podziemiach – była jedna cela żeńska. Zostałam aresztowana jeszcze 12 grudnia przed północą, mieszkałam w jednym z pierwszych mieszkań, do których przyszli – wspomina dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 23:15
Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójcza Yersinia i jej rodzina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 08:00
Yersinia Pestis oraz cała jej rodzina okazały się być wyjątkowo skutecznymi zabójczyniami. Ich niezmordowane zamiłowanie do podróży spowodowało, że do dziś w wielu krajach z trwogą wspomina się czasy ich krwiożerczej działalności.
rozwiń zwiń