Ferie online w królewskich zamkach

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:15
Pierwsze dni nowego 2021 roku, to doskonały czas, aby się zastanowić, co nas czeka w nadchodzących miesiącach. A w najbliższych dniach? Od poniedziałku dorośli wracają do pracy, a dzieci mają ferie. To dla nich Anna Popek ma świetną propozycję, jak spędzić wolny czas.
Zamek Królewski na Wawelu o świecie
Zamek Królewski na Wawelu o świecieFoto: Shutterstock.com/Mike Mareen

zastawa Ćmielów porcelana NAC 1200.jpg
Porcelana II Rzeczpospolitej. Z czego jadały głowy polskiego państwa?

Co robić, aby w czasie wymuszonych przez pandemię ferii w domu, dzieci się nie nudziły? Czym je zainteresować, co pokazywać, o czym rozmawiać? Podpowiedź i odpowiedź nadchodzi z dwóch zamków i brzmi: ferie królewskie. 


Posłuchaj
52:35 2021_01_03 11_05_57_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Ferie królewskie (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Wśród wielu atrakcji, które przygotowaliśmy, najważniejsze są chyba te dla najmłodszych. Chodzi o zajęcia z warsztatami, niestety online, ale mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

– Te warsztaty są związane z naszymi zbiorami, z ikonicznymi dziełami, które znajdują się na Wawelu. W 2020 roku otworzyliśmy na nowo wystawę związaną z namiotami i kulturą Orientu, to m.in. będą tematy zajęć – tłumaczy dyrektor Betlej. – Oczywiście na warsztatach dla najmłodszych zagości też Smok Wawelski – dodaje z uśmiechem.

Wawel – rekonstrukcja 3D/YouTube LetsSkechUp


– Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy dwa bloki tematyczne. Pierwszy to wirtualny spacer "Muzeum oczami dziecka", a drugi to "Królewskie bajki" – zaprasza Agnieszka Kowalska, z-ca dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku.

– Oprowadzać będą dwie średniowieczne postacie: rycerz i mnich. Spróbujemy odtworzyć realia wizyty króla Kazimierza Wielkiego na dworze wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode w drugiej połowie XIV wieku – opowiada dyrektor Kowalska. – Pokażemy te znane i te mniej znane miejsca, aby całościowo przedstawić życie w średniowiecznym zamku – dodaje. 

Zamek w Malborku – rekonstrukcja 3D/YouTube LetsSketchUp


*** 

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Goście: Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), Agnieszka Kowalska (z-ca dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku), Andrzej Krajewski (współtwórca "Pocztu przedsiębiorców polskich").
Data emisji: 3.01.2021
Godzina emisji: 11.05

pr

Czytaj także

Przedpołudnie w rytmie bossa novy: nostalgiczne, ale pozytywne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 12:15
Kiedy za oknem chłodno i szaro, dom jest najprzyjemniejszym i najbezpieczniejszym miejscem. Leniwe przedpołudnie spędzone na kanapie z filiżanką kawy lub gorącej czekolady przy dźwiękach Trójki wydaje się naprawdę dobrym wyborem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołajkowe przedpołudnie – wcale nie takie leniwe

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 12:15
Ta niedziela jest niezwykła, gdyż wypada w Mikołajki. To czas odwiedzin, spotkań, obdarowywania się uśmiechami i drobnymi prezentami. Dlatego dzisiejsza audycja wcale nie była taka spokojna i leniwa. A to za sprawą licznych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna a czas spędzany przed komputerem. Jak osiągnąć równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 02:15
Od kilku miesięcy prawie cały swój czas spędzamy w domach – tam mamy swoje biuro i szkolną salę, w której uczą się nasze dzieci. Mimo że my i nasze dzieci obowiązki mamy różne, łączy nas jedno – wszystkie nasze kontakty międzyludzkie przenieśliśmy do świata wirtualnego, który dla najmłodszych może być szczególnie obciążający.
rozwiń zwiń