Jazz – muzyka, która daje swobodę. Rozmowa z Rafałem Dubickim

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:10
Jazz to muzyka, która stwarza przestrzeń do rozważań i pozwala myślom wędrować nieodkrytymi szlakami. Jaka jeszcze jest muzyka instrumentalna i czy można ją łączyć z innymi gatunkami? Gościem Anny Popek był trębacz, Rafał Dubicki.
Występ trębacza Rafała Dubickiego (P) z zespołu Dominiki Czajkowskiej-Ptak
Występ trębacza Rafała Dubickiego (P) z zespołu Dominiki Czajkowskiej-Ptak Foto: PAP/Adam Warżawa

– Jazz to muzyka o otwartych formach. Daje luz i swobodę w interpretacji przeżyć. Nie opiera się na słowach. Nie generuje więc kierunku, w którym powinny podążać nasze myśli. Zdarza się, że autorzy starają się nam go sugerować tytułem. Każdy, kto słucha muzyki instrumentalnej, przeżywa ją na swój sposób. To właśnie jest siłą i pięknem tych melodii. Czynnik ten w głównej mierze zdecydował, że chciałem tworzyć ten rodzaj muzyki – opowiada Rafał Dubicki. 

Posłuchaj
49:06 2021_03_07 11_07_10_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Jazz. Muzyka, która ma w sobie luz (Leniwe przedpołudnie/ Trójka)

 

Nowa płyta

Nowy album trębacza jest już prawie gotowy. – Płyta nazywa się "Shadow on the space". Materiał został już zarejestrowany i jestem z niego bardzo zadowolony. To dzieło o nacechowaniu emocjonalnym. Będzie można na nim usłyszeć wiele muzycznych stylistyk. Pojawią się elementy jazzowe, ale też rockowe. To nawiązanie do moich pasji. Na pewno zawiera też dużo przestrzeni. Tworząc poszczególne utwory, chciałem rzucić cień na różne obszary świadomości i wyobraźni. Starałem się korzystać z dobrych tradycji jazzowych, czyli tworzyć melodie, które zostaną ze słuchaczami nieco dłużej, a nie tylko do końca trwania utworu – wyjaśnia. 

Rafał Dubicki – Heroic Waltz [2020] / Rafał Dubick

Inspiracje 

– Pomysł na tytuł był impulsem. Podczas jednego z koncertów ktoś przypadkiem zrobił mi zdjęcie. Mój cień padł na obraz Magdaleny Jankowskiej, który przedstawiał przestrzeń w postaci morza i horyzontu. Nie wiadomo, w którym miejscu kończy się woda, a zaczyna niebo. Gdy zobaczyłem to zdjęcie, w  mojej głowie od razu pojawił się tytuł płyty – dodaje muzyk.

Opublikowany przez Rafała Dubickiego Piątek, 11 października 2019

Edvard Munch Krzyk  1200.jpg
Co krzyczy w "Krzyku" Edvarda Muncha? Odkrywamy tajemnice dzieł sztuki

Stylistyka

– Stylistka tego albumu jest szeroka. Od jazzu, przez impresjonizm z wieloma wolnymi dźwiękami, po muzykę rockową. Nie potrafię przytoczyć innego przykładu trębacza, który tworzy muzykę instrumentalną i jest zaszufladkowany w kategorii jazzowej, ale gra też utwory nacechowane rockowym brzmieniem. Jestem zwolennikiem mieszkania gatunków. Muzyka jest dziedziną, w  której każda konstelacja jest możliwa. Jazz świetnie brzmi również w kompozycjach ludowych, czego przykładem jest twórczość Namysłowskiego – zauważa Rafał Dubicki.

Doświadczenia

– Nie mam jednego sposobu koncentracji czy pisania utworów. Jestem melancholijny. Często zastanawiam się nad kwestiami dotyczącymi świata, życia, ludzi i siebie. Podczas rozmyślań mam przed sobą instrument. Próbuję uchwycić to, co dzieje się w mojej głowie. Gdy uda mi się stworzyć melodię, która zostaje ze mną na dłużej, uważam, że należy coś z nią zrobić. Mogę śmiało powiedzieć, że moją inspiracją są uczucia i wszystkie dotychczas zebrane doświadczenia – podsumowuje.  

Rafał Dubicki – Some Place (Official Video) [2020] / Rafał Dubicki 

Premiera najnowszego albumu Rafała Dubickiego "Shadow on the space" planowana jest na koniec kwietnia 2021 roku.

Ponadto w audycji

  • Zakupy w internecie. Co nami powoduje i na jakie pułapki napotykamy?
  • Odkrywanie zagadek mózgu. Czego jeszcze nie wiemy o tym imponującym narządzie? 

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Rafał Dubicki (jazzman, trębacz)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 11.07

zch

 

Czytaj także

Podróży międzygatunkowych ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 21:00
Po pierwszej pustynnej nocy, a później po wyprawie do mroźnej Islandii, gorącej Brazylii i na wschodnie wybrzeże USA - przyszła pora na kolejną muzyczną podróż. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponty, McLaughlin i Lagrène – Wielka Trójka jazz-rocka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 00:00
Tym razem w naszej muzycznej podróży zawędrowaliśmy do początków muzyki jazz-rockowej i fusion. 
rozwiń zwiń