(Nie)leniwe rozmowy o muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 12:15
Prawdziwie wiosenne leniwe przedpołudnie, kiedy ptaki śpiewają i słońce wreszcie przygrzewa, to doskonały czas, aby spokojnie i niespiesznie acz dociekliwie porozmawiać o muzyce i literaturze. Tym bardziej że do swojej audycji Anna Popek jak zwykle zaprosiła bardzo ciekawych gości.
Gilbert Chesterton (stoi w środku) podczas pobytu w Warszawie, powitanie na dworcu
Gilbert Chesterton (stoi w środku) podczas pobytu w Warszawie, powitanie na dworcuFoto: NAC

dłonie kobieta staruszka pianino muzyka 1200.jpg
Całe długie życie pod opieką muz. Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska

Jednym z bohaterów programu był Gilbert Keith Chesterton, brytyjski pisarz z początków XX w., przed wojną niezwykle popularny w Polsce. A dokładnie książka będąca jego fabularyzowana biografią: "G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji" napisana przez Jaremę Piekutowskiego.

Cóż tak ciekawego można znaleźć w postaci i twórczości brytyjskiego pisarza, który największe triumfy święcił w latach 20. i na początku lat 30. XX wieku, by poświęcić mu książkę? Fakt, był w swoich czasach uznawany za mistrza groteski, paradoksu i humoru absurdalnego, jednak warto pamiętać, że polskie poczucie humoru jest zdecydowanie różne. Głośno również było o przejściu Chestertona od młodzieńczego agnostycyzmu do protestantyzmu oraz późniejszej konwersji na katolicyzm. Ale czy to wystarczy?


Posłuchaj
51:22 2021_04_11 11_06_37_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Anna Popek i jej goście (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Chesterton zachwycił mnie lekkością pióra, swadą wywodu i nieoczywistymi myślami. Nieoczywistymi z punktu widzenia przełomu XIX i XX w. na tematy, które do dzisiaj są przedmiotem debaty publicznej: np. kwestii związanych z eugeniką czy tym, jak wypośrodkować między socjalizmem a kapitalizmem – opowiada Jarema Piekutowski, autor książki "G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji". – Był to człowiek obdarzony ogromnym poczuciem humoru, a przy tym silnie trzymający się dość konserwatywnych zasad – opisuje swojego bohatera.

– Z powodu rewolucji internetowej nasze życie poddane jest naciskom różnego rodzaju ideologii: zarówno tych z lewej, jak i z prawej strony. I myślę, że jest ogromne pragnienie, czasami nieuświadomione, zdrowego rozsądku, takiego, jaki głosił Chesterton – tłumaczy trójkowy gość. – Bo ten chestertonowski zdrowy rozsądek każe zapytać: "Ale zaraz, o co tu chodzi? Czy ta ideologia ma coś wspólnego z rzeczywistością?" – wskazuje.


Jarema Piekutowski "G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji" Jarema Piekutowski "G.K. Chesterton. Geniusz ortodoksji"

– Nawet Terry Prachett, znany pisarz fantasy, powiedział, że "Chesterton w małych dawkach codziennie jest doskonałą odtrutką na wszystkie kłopoty" – dodaje Jarema Piekutowski.

Ponadto w audycji

  • święto radia;
  • Eleni – o karierze i życiu;
  • Sławomir Łosowski – o nowym singlu Kombi.

KOMBI – Ale co z tego? [Official Music Video] | 2021/YouTube Kombi


***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 11.04.2021
Godzina emisji: 11.08

pr

Czytaj także

Przedpołudnie w rytmie bossa novy: nostalgiczne, ale pozytywne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 12:15
Kiedy za oknem chłodno i szaro, dom jest najprzyjemniejszym i najbezpieczniejszym miejscem. Leniwe przedpołudnie spędzone na kanapie z filiżanką kawy lub gorącej czekolady przy dźwiękach Trójki wydaje się naprawdę dobrym wyborem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny romantyzm i burzliwa historia pałacu w Gorzanowie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 12:00
Gorzanów – nazwa ta nie jest zbyt znana na turystycznej mapie Polski. A powinna! To tu, w liczącej niespełna 500 mieszkańców wsi mieści się pałac, który dzięki swojej prawie niezmienianej od kilkuset lat fasadzie i wnętrzom przenosi nas na karty neogotyckiej powieści. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był otwarty na każdego człowieka". Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach Eleni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:20
- Krzysztof był człowiekiem bardzo pracowitym, dążył do tego, co już postanowił. Nagrał wiele wspaniałych piosenek, które pozostaną - powiedziała w Polskim Radiu 24 Eleni, piosenkarka.
rozwiń zwiń