Dobry chleb – tylko z domowej piekarni!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 12:15
W Polsce są bardzo bogate tradycje piekarnicze, a zapotrzebowanie na dobry chleb – olbrzymie. Do wspomnień z dzieciństwa o świeżym, jeszcze ciepłym chlebie z chrupiącą skórką i aromatycznym miąższem prosto z piekarni, wielu bardzo chętnie wraca. I poszukuje chleba smakującego i pachnącego "jak dawniej", często bezskutecznie. Dlatego coraz częściej zaczynamy piec chleb sami, w domu. Jak samemu upiec dobry i zdrowy chleb? Czy to jest trudne, jakie składniki są do tego potrzebne – o tym właśnie w "Leniwym przedpołudniu" rozmawiała Anna Popek ze swoim gościem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock kawa napar 1200.jpg
Kawa – dzieje "czarnego złota"

Początek nie jest optymistyczny: – Niestety, w dzisiejszych czasach w tzw. piekarniach sieciowych trudno o dobry chleb. Są może pojedyncze bochenki. To dlatego, że chleba już się nie piecze w piekarniach, ale w fabrykach chleba – mówi Michał Lewak, właściciel małej piekarni w centrum Warszawy. – Dlatego takie miejsca, jak nasza mikropiekarnia, są bardzo popularne i dobrze postrzegane – dodaje.


Posłuchaj
50:53 2021_04_25 11_06_38_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Jak upiec w domu chleb? (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Dobry przepis na chleb to przede wszystkim dobra woda i dobra mąka. Szczególnie ważna jest dobra mąka, dlatego warto szukać małych młynów, najlepiej ekologicznych, bio. Wtedy mamy pewność, że mąka jest ze zboża, które nie zawiera niczego, czego nie chcemy w mące. No i jeszcze sól. To wszystko – wylicza.

Tylko trzy składniki? Jest przecież jeszcze jeden, od którego tak naprawdę wszystko zależy, czyli zakwas. W zależności od chleba korzysta się z zakwasów żytnich i pszennych. "Chleb na zakwasie" to w ostatnich latach wręcz zaklęcie wśród klientów piekarń.

– Zakwas to trochę taka tajemna rzecz, którą ma się od lat. Np. nasz zakwas został przyniesiony od naszego piekarza, w którego rodzinie był od lat. Myślę, że ma ok. 20-30 lat – przyznaje pan Michał. – Zakwas to po prostu woda i mąka, które fermentują. Ale jeśli jest dokarmiany, czyli w odpowiednich proporcjach są dodawane mąka i woda, to może fermentować latami. Jest w Polsce zakwas, który ma około... 1000 lat! – tłumaczy.

Jaki więc jest przepis na dobry domowy chleb? – Na kilogramowy bochenek chleba potrzebujemy ok. 500 g maki, ok. 400 g wody, ok. 20 procent zakwasu, czyli ok. 200 gramów – wylicza gość Trójki. – Oraz 2 procent soli: bez niej wyjdzie coś, co nie jest dobre – dodaje bardzo ważną informację.

– Do pieczenia potrzebne jest zamykane naczynie żaroodporne: może być żeliwne, szklane. Ważne, aby było zamknięte – tłumaczy Michał Lewak. – Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 250oC w zamkniętym naczyniu ok. 35-40 minut. Pod koniec odkrywamy, aby chleb nabrał koloru – wyjaśnia.


Ponadto w programie

  • prof. Henryk Skarżyński - o świecie głuchych i możliwościach, jakie daje współczesna medycyna i implantologia - np. twórczości muzycznej;
  • Zbigniew Dzideczek, negocjator i znawca różnych kultur - o ceremoniale jedzenia i zwyczajach przy stole;
  • w polskich miastach i miasteczkach odnawia się stare i buduje nowe dworce kolejowe - o konkursie "Dworzec kolejowy roku" opowie Katarzyna Kucharczyk z Fundacji PKP. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 11.06

pr

Czytaj także

Na zakwasie, bez glutenu czy jasne. Nasz chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:45
- Żadna skrajność nie jest dobra. Jeśli rano zjemy dwie kanapki i wieczorem kolejne dwie, to są to dobre proporcje, ale nie może być tak, że dwie trzecie talerza to pieczywo - mówi dietetyczka, Alicja Kalińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chleb nasz powszedni. Czy dziś wciąż ma dla nas takie znaczenie jak kiedyś?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 06:23
– Kiedy ogląda się bogactwo obrazów związanych z chlebem, łatwo zrozumieć, jak ważną rolę odgrywał chleb w historii, kulturze, obyczaju, a nawet w wychowaniu – mówiła Anna Popek, odnosząc się do albumu "Malarska opowieść o polskim chlebie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
rozwiń zwiń