Zadbaj o stopy i pewnie stań na Ziemi!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zadbaj o stopy i pewnie stań na Ziemi!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock

Wśród tematów poruszanych przez Annę Popek w "Leniwym przedpołudniu" znalazło się także zaproszenie na drugi dzień Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zdrowotnych – dotyczących ludzi, ale też całej naszej planety.

Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online. Rozmowy i ciekawostki w radiowej Trójce

Gościem audycji była Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, która opowiadała o blokach, na które podzielony jest Piknik. I w każdym z nich pojawia się temat zdrowia: czy to w bezpośrednio w kontekście człowieka (np. dieta planetarna) czy w szerszym ujęciu ("Co wisi w powietrzu"? czyli o wpływie smogu na nasze płuca i organizm).

Posłuchaj

51:34
prof. Jan Żaryn, Katarzyna Nowicka (NCK), Paweł Pochwała (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Głównym tematem Pikniku jest klimat i oczywiście są też tematy związane ze zdrowiem. Pokazujemy np. dietę planetarną, czyli mówimy co jeść, ale także badamy nasze stopy, bo dawno nie chodziły. Czas pandemii spędzamy głównie w pozycji siedzącej – opowiada Katarzyna Nowicka. – Badamy więc np. jak stawiamy nasze stopy – tłumaczy.

– Na Pikniku Naukowym pod koniec drugiego bloku, ok. godz. 16, zaprezentujemy materiał, w którym pojawia się odpowiedź, jak stawiamy nasze stopy, czy robimy to dobrze oraz jak to zbadać – mówi Trójkowy gość.

To, jak stoimy na Ziemi i czy dobrze na niej stoimy, to pytanie nie tylko zdrowotne, ale wręcz kwestia filozoficzna. – Chodzi o wygodne przemieszczanie, a zarazem rozumienie świata, na którym żyjemy. Zrozumienie jego potrzeb i tego, co możemy robić, a czego robić nie powinniśmy – skomentowała Anna Popek. – Jakie są wskazania naukowców do postępowania ze światem, aby jeszcze długo i w dobrej formie nam służył? – zapytała.

– Podstawą jest szacunek dla świata i dla natury, która nas otacza. Rzeczy, o których wszyscy chyba wiedzą, ale nie zaszkodzi tego powtarzać: nie zostawiać zbyt dużego śladu węglowego, dbać o bioróżnorodność, oszczędzać wodę, korzystać z zielonych źródeł energii i nie jeść za dużo mięsa – wylicza Katarzyna Nowicka. – W tej kwestii nie ma już o czym dyskutować: trzeba ratować to, co się da uratować – dodaje.

Receptą może być powrót do ludzkiej skali produkcji i konsumpcji, do pewnej harmonii działania i spędzania czasu. To, co możemy robić wokół siebie i co może być bardzo przyjemne. – Sadzenie i pikowanie roślin, poznawanie chwastów, które okazują się roślinami jadalnymi, opieka nad zapylaczami – wskazuje Trójkowy gość.

W audycji ponadto

  • historyk prof. Jan Żaryn - opowie o książce "Słownik biograficzny polskiego obozu narodowego" oraz poruszy dla nas temat burzliwej młodości Romana Dmowskiego;
  • rozpoczęcie sezonu żeglarskiego. Na wspólny rejs zaprosi dziennikarz i pasjonat żeglarstwa Paweł Pochwała.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 11.06

pr

Polecane