Dres czy szpilki? Stylistka o modzie w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 12:00
Od kiedy kawiarnie i restauracje zostały otwarte po lockdownie, a my możemy wyjść na świeże powietrze bez maseczki na twarzy, na nowo zainteresowaliśmy się modą. Jak ta zmieniła się w ciągu pandemii i jak zmieni się, gdy wrócimy do normalności? Czy nadal drzemie w nas tęsknota za elegancją? A może wręcz przeciwnie – polubiliśmy nasze dresy i za duże bluzy na tyle, że w nich pozostaniemy? 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/faboi

"Ciuchy po domu" w wersji fashion

Pojawienie się koronawirusa było wielkim wyzwaniem dla wszystkich branż, a branża modowa nie była wyjątkiem. Projektanci i marki odzieżowe musiały bardzo szybko odpowiedzieć na potrzeby i nową sytuację życiową swoich klientów. Tą odpowiedzią był homewear, czyli odzież domowa.

– Odzież domowa to dresy, bluzy, bluzki, koszulki z krótkim rękawem i kapcie – wymienia Natalia Listowska, stylistka i wykładowczyni mody. – Wybór kolorów i fasonów dresów była tak ogromny, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a nadal było to wygodne i funkcjonalne. Nawet projektanci, którzy nigdy nie mieli w swoich kolekcjach dresowej odzieży, teraz ją mają – mówi.

Posłuchaj
50:25 2021_05_23 11_06_25_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Pandemiczna moda – jak się zmienia? (Leniwe Przedpołudnie/Trójka)

 

Tęsknota za elegancją

W dresie spędziliśmy pierwsze miesiące lockdownu. Jednak, mimo wygody, wkrótce zatęskniliśmy za szczyptą elegancji. Ale tylko szczyptą.  Już nie nosimy sportowych dresów połączonych ze sportowymi butami. Zakładamy bluzę, dresy, oversize'ową marynarkę, szpilki, a do tego dobieramy torebkę – opisuje Natalia Listowska. – Tęsknimy za kolorem i wzorem, za sukienkami. Nawet można śmiało powiedzieć, że panowie tęsknią za garniturami – dodaje stylistka.

zakupy kobieta second hand 1200.jpg
Modnie, tanio, ekologicznie

Len i pastele, czyli co w modzie (za)piszczy

Jeszcze nie wiemy, kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki na dobre. Wiadomo jednak, że idzie lato, a więc zrezygnujemy z dodatkowych warstw odzieży. Jak będzie prezentowała się moda damska i męska w najbliższych miesiącach? 

– Na ulicach zobaczymy na pewno pastelowe kolory oraz lniane sukienki z wycięciami na brzuchu i biodrach. Wrócą kwiaty, zostaną z nami oversize'owe marynarki. U panów będzie królował mocny print i również pastelowe kolory. Wrócimy do przeszłości i wyciągniemy z szaf koszulki polo – przewiduje rozmówczyni Anny Popek. – Będzie się dużo działo, bo jako klienci i konsumenci bardzo tego potrzebujemy – podsumowuje.

LAWinSTYLE, II Ogólnopolska Konferencja Prawa Mody “Moda i design w świecie COVID 19” HD 1080p/LAWinSTYLE

W audycji ponadto:

  • Jak pięknie pisać o miłości i nadziei? Jak tę miłość przeżywać? O  tym Sylwia Kubik, autorka sagi powiślańskiej, której akcja dzieje się we współczesnej polskiej wsi;
  • Przewodnik pielgrzymek Maroun Mazawi o św. Szarbelu – libańskim pustelniku i mistyku.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Natalia Listowska (stylistka, wykładowczyni mody, dziennikarka modowa), Sylwia Kubik (pisarka autorka sagi powiślańskiej), Maroun Mazawi (przewodnik pielgrzymek)
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 11.06

kr

Czytaj także

#MojaFlaga. "Dzień Flagi to bardzo osobiste święto"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:07
– Urok Dnia Flagi Rzeczypospolitej jest w tym, że jest to święto bardzo osobiste. Ważny jest indywidualny gest każdego z nas. Nie ma centralnych obchodów. Każdy może wywiesić biało-czerwoną flagę w oknie czy na balkonie i dołączyć do naszej wielkiej wspólnoty. Warto pamiętać, że dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pod biało-czerwonymi barwami łączymy się także z nimi – zaznacza Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o stopy i pewnie stań na Ziemi!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:15
Wśród tematów poruszanych przez Annę Popek w "Leniwym przedpołudniu" znalazło się także zaproszenie na drugi dzień Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zdrowotnych – dotyczących ludzi, ale też całej naszej planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkycie Kanionu Colca. Rozmowa z Jerzym Majcherzykiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:10
Czterdzieści lat temu, w 1981 roku, Polska wyprawa dotarła do Peru, gdzie grupa sześciu podróżników odkryła i przepłynęła kajakiem Kanion Colca. Trzy lata później, w 1984 roku, dokonania zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Jednym z uczestników wyprawy był kajakarz, Jerzy Majcherzyk. Jak wspomina wyprawę? Z jakimi przeciwnościami musiał sobie radzić? 
rozwiń zwiń