W przygotowaniu na sportowe emocje. Wspomnienie Kazimierza Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:15
Kazimierz Górski to legenda polskiej piłki nożnej.  Reprezentant Polski, trener i działacz piłkarski, ze względu na zasługi dla polskiej reprezentacji określany jest tytułem "Trenera tysiąclecia". Jaki był? Jak w setną rocznicę urodzin wspomina go syn Dariusz i współpracownicy? 
Kazimierz Górski
Kazimierz GórskiFoto: Ferdi Hartung/ imago sport/ Forum

Kazimierz Górski był selekcjonerem reprezentacji Polski. Doprowadził drużynę do triumfu podczas igrzysk olimpijskich w Monachium, w Montrealu oraz podczas mistrzostw świata w Niemczech Zachodnich. Piłkarską karierę rozpoczął kilka lat wcześniej na pozycji napastnika. Na boisku zyskał przydomek "Sarenka". Zawdzięczał go drobnej figurze i wdzięcznym ruchom. 

Posłuchaj
49:14 2021_06_06 11_08_17_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Sporotwe emocje i wspomnienie Kazimierza Górskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Postać Górskiego

Z okazji setnych urodzin selekcjonera zorganizowano galę poświęconą jego pamięci. – Pojawiło się na niej wielu ludzi związanych z tatą. Zawodnicy, trenerzy i działacze. Wszystko urozmaicone zostało występami artystycznymi –  mówił Dariusz Górski, syn trenera. – Z zebranych o nim wspomnień udało mi się dowiedzieć kilku rzeczy, o których nie miałem pojęcia. W poświęconej mu książce dowiedziałem się o swojej rodzinie ze Lwowa. Tata bardzo rzadko o tym mówił. Nie wspominał przedwojennych czasów. Myślę, że była to dla niego zbyt duża trauma. Z kart książki poznałem historię i dowiedziałem się, czym się zajmował i jak przeżył czasy okupacji. To była bardzo ciekawa i zarazem smutna lektura – podkreślił. 

JAKI BYŁ TRENER GÓRSKI? Fragmenty odpraw, instrukcje, zachowania na ławce – w poetyckiej formie / Łączy nas piłka 

Sportowe tradycje

– W rodzinie staramy się kultywować sportowe tradycje. Mój wnuk, Kazimierz, próbował grać w piłkę nożną. Nie do końca była to jednak jego bajka. Niezmiernie fascynuje go jednak siatkówka. Myślę, że wiele zmieniło się od czasu, gdy tata prowadził drużynę. Wtedy nie było takich możliwości wyjazdów. W tym roku będę kibicował naszej drużynie podczas Euro. Mam nadzieję, że w towarzystwie Orłów Górskiego uda nam się zorganizować zjazd podczas meczu Polaków. Z chęcią będę przysłuchiwał się temu, co mają do powiedzenia. Za każdym razem jest to mnóstwo wspomnień, obserwacji oraz ciekawych i celnych uwag – mówił Dariusz Górski. 

WPROWADZIŁ POLSKĘ NA SZCZYT. Jaka była tajemnica sukcesów Orłów Górskiego? / Łączy nas piłka 

Wspomnienia

Kazimierz Górski we wspomnieniach jawi się jako osoba, która rozumiała duszę drugiego człowieka i sportowca. –  Sam był piłkarzem. Grał do 1953 roku. Moim zdaniem tzw. duch drużyny ma spore znaczenie. To rodzaj porozumienia z zawodnikami, z którymi się trenuje i spędza więcej czasu niż z własną rodziną. Tata potrafił wyważyć sytuację i użyć narzędzi, które były konieczne w danym momencie. W drużynie panowała bardzo przyjacielska atmosfera. Po pewnym czasie tata przyznał nawet, że "on po prostu nie przeszkadzał zawodnikom grać w piłkę". Oni wiedzieli jak to robić. Potrzeba było kogoś, kto zbierze te umiejętności w plan, przedstawi go i dopasuje drużynę do przyjętej wizji – stwierdził gość Anny Popek. 

PROCES ROZPOCZĘTY. Kulisy pierwszych dni zgrupowania przed UEFA EURO 2020 / Łączy nas piłka 

Emocje i kibice

Piłka nożna to również kibice. Wielu z nich przygotowuje się do zbliżających się mistrzostw. Wśród najbardziej zagorzałych są również nazwiska z pierwszych stron gazet. – Lista jest imponująca. Pandemia pokazała, jak ważni dla zawodników są kibice i ich reakcje. Wśród wielkich piłkarskich kibiców jest m.in. Mick Jagger, który od lat wierny jest Arsenalowi. Podobnie jak David Gilmour i Roger Waters, z zespołu Pink Floyd. Nazwisk można by wymieniać bez liku. Rozgrywki wywołują niemałe emocje nawet wśród takich osobistości jak królowa Elżbieta – powiedział Maciej Łyszkiewicz.

Przypomnijmy, Euro 2021 rozpocznie się w piątek 11 czerwca meczem Turcja – Włochy. W poniedziałek, 14 czerwca, reprezentacja polski zmierzy się z kadrą Słowacji. 

Ponadto w audycji:

  • Jak przygotować skórę na upały i słońce? 
  • Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Dariusz Górski, Maciej Łyszkiewicz
Data emisji: 06.06.2021
Godzina emisji: 11.08


zch

Czytaj także

Kazimierz Górski: ryzyko jest elementem postępu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:50
2 marca 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Trenera uwielbianego przez swoich podopiecznych i kibiców. Prowadzona przez niego reprezentacja odnosiła swoje największe sukcesy, sięgając po złoto olimpijskie czy trzecie miejsce na mistrzostwach świata. – Nie trzeba się bać, bo uważam, że tam, gdzie nie ma ryzyka, tam jest asekuracja – deklarował Kazimierz Górski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skromny człowiek, którego sukcesy porywały tłumy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 08:45
Na początku marca minęła 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego: niezapomnianego trenera polskich piłkarzy, ojca największych sukcesów naszej reprezentacji. Z tego powodu odbyły się uroczystości, spotkania, imprezy i wystawy. Czy by ucieszyły pana Kazimierza... to już inna sprawa – był wszak niezwykle skromnym człowiekiem.
rozwiń zwiń