Buty. Symbol bogactwa i przynależności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 12:10
Buty nie tylko chronią nasze stopy. Przejmują także ich funkcje, symbolicznie łącząc się ze wszystkim, co związane jest z drogą, przychodzeniem, odchodzeniem i deptaniem. Jaka jest ich historia? Dlaczego niegdyś uchodziły za dobro luksusowe?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Moustache Girl

– Dawniej, buty nadawały człowiekowi status społeczny. Były robione ręcznie, więc mogli sobie na nie pozwolić tylko wybrani. Sam fakt ich posiadania, jak też nadany kształt oraz obcas, podkreślały posiadaną rolę w społeczeństwie – tłumaczyła profesor Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Jadwiga Śląska

– Chodzenie bez butów, było uważane na Śląsku za rodzaj umartwienia. Dotyczył on także zakonników, którzy w nazwach swoich zgromadzeń mieli słowo "bosi". Chodzenie zimą bez obuwia miało być dodatkowym umartwieniem dla ciała – wyjaśniła. – Henryk Brodaty sprzeciwiał się temu, by jego żona Jadwiga chodziła boso. Podobno cudownie nie odczuwała zimna. Chciała zrównać się z ubogimi, którym pomagała, dlatego swoje buty – zamiast na nogach – nosiła pod pachą – opowiadała. 

Posłuchaj
50:42 2021_06_27 11_07_04_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Buty. Element świadczący o elitarności (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Obcasy i platformy

– Obcasy i platformy miały służyć wywyższeniu się. Co ciekawe, był to wynalazek męski. Czerwone obcasy wymyślił dla siebie Ludwig XVI. Z dumą prezentuje je na portretach, jednocześnie stawiając nogę na ziemi. To gest opisany już w Biblii. Oznacza posiadanie i władanie pewnym obszarem. Postawienie stopy na terenie przeciwnika oznaczało zapanowanie nad daną ziemią – wyjaśniła ekspert. 

– Poza klasycznie rozumianymi obcasami stosowano też tzw. czopiny, czyli platformy ochronne. Można powiedzieć, że uchodziły za pierwowzór kaloszy. W dawnych czasach buty były drogie, wykonane ręcznie z cennej skóry. Trzeba było je chronić przed brudem i wilgocią. Nakładano więc specjalne podeszwy, które w Wenecji sięgały nawet 80 centymetrów. Ponadto nosiły je osoby, które chciały się wywyższyć lub zareklamować – uściśliła profesor.

MĘSKA RZECZ - Krótka historia butów na obcasach / Maius. Podróże ze sztuką

Salvatore Ferragamo

– Buty stały się ogólnodostępne w XX wieku. W tamtym okresie ruszyła produkcja masowa. Ciekawym przykładem połączenia dwóch sposobów myślenia o butach jest Salvatore Ferragamo. Był genialnym szewcem, który rozpoczął swoją karierę we Włoszech. Jako młody człowiek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapoznał się z tajnikami produkcji obuwia na masową skalę. Zależało mu jednak na zachowaniu pewnej elitarności butów. Stworzone przez niego egzemplarze można oglądać w muzeum we Florencji. Instytucja zgromadziła ponad sto tysięcy modeli, które uchodzą za prawdziwe dzieła stuki. To właśnie Salvatore stworzył – dla swojego dziecka – pierwsze buty antypoślizgowe. Projektował też dla gwiazd, w tym m.in. dla Marilyn Monroe. Badał anatomię stopy i studiował ją. Wszystko po to, by buty były wygodne i nie sprawiały trudności w chodzeniu – podsumowała profesor Małgorzata Wrześniak. 

Ponadto w audycji:

  • wizyta Gwardii Szwajcarskiej w Polsce;
  • Noc Kupały na Mazurach.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: prof. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 27.06.2021
Godzina emisji: 11.07

zch

Czytaj także

W przygotowaniu na sportowe emocje. Wspomnienie Kazimierza Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:15
Kazimierz Górski to legenda polskiej piłki nożnej.  Reprezentant Polski, trener i działacz piłkarski, ze względu na zasługi dla polskiej reprezentacji określany jest tytułem "Trenera tysiąclecia". Jaki był? Jak w setną rocznicę urodzin wspomina go syn Dariusz i współpracownicy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna lekcja empatii dla samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 12:00
Nic tak nie psuje życia jak kontakty z innymi ludźmi. Ale też nic go tak nie ratuje jak kontakty z innymi ludźmi. By poprawić te relacje, a co za tym idzie, nasz psychiczny komfort, warto empatyzować… z samym sobą. Co właściwie znaczy empatia do samego siebie i jak praktykować ją w naszym codziennym życiu?
rozwiń zwiń