Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:15
"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
Zamek Książ
Zamek KsiążFoto: Jar.ciurus (Own work), CC BY-SA 3.0 pl, via Wikimedia Commons

– Przy okazji drugiego wydania "Książa od kuchni", które zawiera zdjęcia zamkowego kucharza Louisa Hardouina z lat 1909-1932, postanowiliśmy pokazać nie tylko życie książańskiego dworu, pracowników książęcych, ale także samej rodziny – opowiada o książce Mateusz Mykytyszyn, rzecznik zamku Książ, Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ w Wałbrzychu. – W ten sposób powstało wydawnictwo "Książ od kuchni / Z albumu księcia", które towarzyszy stałej wystawie obejmującej blisko 400 fotografii i prezentowanej w sześciu salach zamku – dodaje.


Posłuchaj
52:19 2021_07_11 10_06_11_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Zamek Książ: historia w fotografiach (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Zamek Książ ma już ponad 700 lat, ale w "Z albumu księcia" koncentrujemy się na okresie belle époque, na początku XX wieku, kiedy można było jeszcze mówić o splendorze i fortunie książąt von Pless. Nasza księżna Daisy łączy tutaj Górny Śląsk i Dolny Śląsk: zobaczymy zdjęcia nie tylko z Książa, ale i z Pszczyny, Promnic, tych górnośląskich rezydencji tej słynnej rodziny – tłumaczy Trójkowy gość. – Zdjęcia przetrwały w doskonałej kondycji, gdyż znajdowały się w rękach członków rodziny. A książę Bolko von Pless, obecna głowa rodu Hochbergów, okazał się niesamowitym dobrodziejem i źródłem tych historycznych skarbów, ponieważ przekazał nam te fotografie, które reprodukujemy – cieszy się.

Książę, który otrzymał swoje imię na cześć budowniczego zamku, piastowskiego księcia Bolka I Surowego, przekazał również obrazy, które znajdowały się w jego kolekcji: – To piękny portret ojca z białym wilkiem z roku 1915 czy pejzaże Gór Wałbrzyskich, które księżna Daisy zabrała ze sobą po rozwodzie na południe Francji – wylicza Mateusz Mykytyszyn. – Księżna tak kochała nasze krajobrazy, że postanowiła je zabrać ze sobą – wyjaśnia.

Gdzie są klejnoty księżnej Daisy? – Marta Dąbrowska w Książu/YouTube Mateusz Mykytyszyn


W audycji ponadto

  • przed świętem narodowym Francji o rozśpiewanej młodzieży z liceum Żmichowskiej – Ewa Drobek;
  • o powieściach obyczajowych dla kobiet – Marta Reich;
  • o wystawie porcelany w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego – Marek Cecuła.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 11.07.2021
Godzina emisji: 10.06

pr

Czytaj także

(Nie)leniwe rozmowy o muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 12:15
Prawdziwie wiosenne leniwe przedpołudnie, kiedy ptaki śpiewają i słońce wreszcie przygrzewa, to doskonały czas, aby spokojnie i niespiesznie acz dociekliwie porozmawiać o muzyce i literaturze. Tym bardziej że do swojej audycji Anna Popek jak zwykle zaprosiła bardzo ciekawych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopciuszek ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 09:00
W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami kobietami". Paulina Smaszcz w PR24: sama rzeźbię swoją rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:43
- Potrzebni są nam mistrzowie, żeby wejść na wyższy pułap - wyznała na antenie Polskiego Radia 24 Paulina Smaszcz, dziennikarka, prezenterka, menedżerka projektów public relations, autorka książek.
rozwiń zwiń