1 sierpnia. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim i powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 11:00
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego na dzień 1 sierpnia czeka cały rok, jednak nie bezczynnie. Prężnie i bardzo kreatywnie działa, pielęgnując pamięć o bohaterach. Jej misją jest działanie na rzecz całego środowiska powstańców warszawskich – opieka nad miejscami pamięci oraz bieżąca pomoc powstańcom.
Warszawa, 31 lipca 2021 roku. Uroczysta polowa Msza Święta i Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich
Warszawa, 31 lipca 2021 roku. Uroczysta polowa Msza Święta i Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu KrasińskichFoto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

Powstanie Warszawskie 1200.jpg
77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

W hołdzie kobietom Powstania

Członkowie organizacji wydają książki, odsłaniają tablice upamiętniające i, oczywiście, stawiają pomniki ku czci uczestników sierpniowego zrywu. W tym roku, pod koniec obchodów rocznicowych, czyli 2 października, przed wejściem do parku Krasińskich zostanie odsłonięty pomnik będący hołdem kobietom uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim. 

– Nie będzie to pomnik batalistyczny. To będzie pomnik mówiący o godności i solidarności kobiet, które przetrwały powstanie i nie utraciły swojego człowieczeństwa. Pamiętajmy, że kobiety były najbardziej narażone w czasie powstania. Walczyły, pomagały, były łączniczkami. Trzeba oddać im hołd – mówił Rafał Szczepański. 

Posłuchaj
48:48 2021_08_01 11_08_18_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Jak możemy dbać o pamięć o powstańcach Warszawy? Rafał Szczepański gościem Anny Popek (Leniwe przedpołudnie /Trójka)

 

Pozostało kilkuset powstańców

Liczba żyjących powstańców zmniejsza się z dnia na dzień. Na chwilę obecną pozostało ich kilkuset. Jak podkreśla prezes fundacji, ważne jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o przeszłości powstańców, ale i ich teraźniejszości, poprzez pomoc materialną, duchową, a nawet zwykłe odwiedziny.

– Każdego dnia dochodzą do nas sygnały o odejściu kolejnego bohatera. Jednak taka jest kolej rzeczy. Powstańcy żyją ponad 90 lat, a nawet 100 lat. Cieszą się, że dożyli tego wieku, ale tez mają poczucie spełnienia swojej misji. Przenieśli pamięć o powstaniu do naszych czasów, cieszą się, że o powstaniu pamiętamy. Także i my pamiętajmy o nich – podsumowuje gość Anny Popek.

Ostatnie przesłanie generała Ścibor-Rylskiego przed śmiercią/Ostatnie przesłanie generała Ścibor-Rylskiego przed śmiercią

W audycji ponadto:

  • Krystyna Ławniczek  uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz sanitariuszka ze Zgrupowania "Ruczaj" i jej wspomnienia z sierpnia 1944 roku.
  • Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii UKSW, o historii okularów przeciwsłonecznych

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Krystyna Ławniczek (uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka ze Zgrupowania "Ruczaj"), Rafał Szczepański (prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego), prof. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii UKSW)
Data emisji: 01.08.2021
Godzina emisji: 10.08

kr

Czytaj także

Polskie skarby i tajemnice. Które miejsca warto odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 10:05
W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, naznaczonych niezwykłą historią. Podróżując po kraju, warto odwiedzać nie tylko te znane z przewodników. Zwiedzanie lokalnych zabytków może dostarczyć poszukiwaczom przygód wielu wspaniałych przeżyć i zaskoczyć swoim bogactwem. Przekonywał o tym gość Anny Popek – Amadeusz Majtka, poszukiwacz, który swoje odkrycia opisał w książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:15
"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porcelana. Szlachetna i wytrzymała

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 11:00
– Kojarzy się z elegancją, miłym sposobem spędzania czasu. Dobrze zatem wiedzieć, jak wygląda i jak wyglądała polska porcelana – mówi Anna Popek w kolejnym wydaniu "Leniwego przedpołudnia".
rozwiń zwiń