15 sierpnia – data symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:15
15 sierpnia jest dniem szczególnym w historii Polski: 101 lat temu została zatrzymana sowiecka nawała na Polskę. Doskonale zaplanowany i przeprowadzony kontratak nie tylko obronił niepodległość świeżo odrodzonego kraju, ale odwrócił układ sił w tej wojnie.
Wojna polsko-bolszewicka. Członkowie polskiej delegacji udający się na rokowania do Mińska sierpień 1920 roku
Wojna polsko-bolszewicka. Członkowie polskiej delegacji udający się na rokowania do Mińska sierpień 1920 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

forum wojsko 1200.jpg
"Cud nad Wisłą". Blisko 100 wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Bitwa Warszawska została uznana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Właściwie wszyscy historycy zgodnie potwierdzają, że przełamanie obrony i zajęcie Warszawy groziło zalaniem zachodniej Europy przez zagony bolszewickiej armii.


Posłuchaj
45:00 2021_08_15 10_08_19_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 18. najważniejsza bitwa w dziejach świata (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

Bitwa, której nie było

– 15 sierpnia jest troszeczkę datą symboliczną, bo dokładnie rzecz ujmując, to Bitwy Warszawskiej... nie było. Była obrona Ossowa, były walki w regionie Cycowa, była obrona Płocka, natomiast pod Warszawę Rosjanie nie doszli – mówi dr Bohdan Urbankowski, filozof, pisarz, autor książki "Józef Piłsudski: marzyciel i strateg", gdzie także wojna polsko-bolszewicka jest opisana. – Natomiast o wyborze daty 15 sierpnia myślę, że zadecydował podniosły, sakralny moment: Święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia po ulicach chodziły pochody z obrazami, krzyżami, modlące się o zwycięstwo. I kiedy zwycięstwo się stało, uznano, że to właśnie dzięki tym modłom i wstawiennictwu Matki Boskiej – tłumaczy.


Bitwa Warszawska 1920 – film edukacyjny/YouTube IPNtvPL


– Zresztą trudno wybrać jeden moment, gdyż w zasadzie Bitwa Warszawska zaczyna się od 13 sierpnia, kiedy przez Rosjan zostaje zajęty Radzymin, a kończy się 18-19 sierpnia walkami o Płock i ostatecznym odrzuceniem Rosjan od linii Wisły – wskazuje dr Urbankowski.


Ważny element większej batalii

Nie oznacza to, że 15 sierpnia nic się nie działo. Wręcz przeciwnie: zaczęło się już o godz. 1 w nocy od ataku por. Stefana Pogonowskiego pod Wólką Radzymińską. To było słynne uderzenie w bok rosyjskich oddziałów, które wywołało popłoch w oddziałach przeciwnika.

Bitwa Warszawska 1920 – film animowany/YouTube IPNtvPL


– Tenże 15 sierpnia kończy się ok. godz. 23 ostatecznym odbiciem Rosjan i odbiciem na stałe Radzymina. I być może Bitwa Warszawska powinna być nazwana bitwą pod Radzyminem – wyjaśnia Trójkowy gość. – Natomiast było to elementem dużo większej batalii nie tylko wojskowej, ale także kulturowej – dodaje.

Lekcje historii – Bitwa Warszawska/YouTube HISTORY Polska

Ponadto w audycji

  • Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległao wydarzeniach z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej;
  • Jacek Bardan i Janusz Radwański z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – o ludowych tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: dr Bohdan Urbankowski (filozof, pisarz, autor książki "Józef Piłsudski: marzyciel i strateg"), Wojciech Kirejczyk (Fundacja Niepodległa), Jacek Bardan i Janusz Radwański (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
Data emisji: 15.08.2021
Godzina emisji: 10.08

pr

Czytaj także

Emilia Plater: bohaterska i niezłomna

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 06:30
W listopadzie, częściej niż zazwyczaj, mówimy o patriotyzmie, o wydarzeniach ważnych dla historii naszego kraju. Jest ku temu okazja: Święto Niepodległości. To dobry moment dla zrozumienia wyborów naszych przodków oraz tego, czym współcześnie jest dla nas patriotyzm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 20:05
Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 10:47
- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
rozwiń zwiń