Radek Polakowski i "Gorliwość" – list miłosny do rodzinnych Sejn

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 11:00
– Wyjechałem z Sejn, ale one nigdy nie wyjechały ze mnie. Moje serce zostanie tam na zawsze. Z Sejnami są związane moje najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa – mówił w audycji "Leniwe przedpołudnie" muzyk Radek Polakowski. 
Rzeka Marycha w Sejnach
Rzeka Marycha w SejnachFoto: Forum/Andrzej Sidor

Powrót do czasów dzieciństwa

Muzyk alternatywny i folkowy, wcześniej związany z projektami jak Pablopavo i Ludziki, Sztetl, Balkan Sevdah, Frozen Bird, 20 sierpnia pokazał światu swój pierwszy autorski, a zarazem bardzo osobisty album "Gorliwość" – swojego rodzaju list miłosny skierowany do Sejn w województwie podlaskim, gdzie się urodził i wychował. 

Płyta "Gorliwość" być może nigdy by nie powstała, gdyby nie szpula magnetofonowa, którą Radek Polakowski znalazł w starej komodzie w rodzinnym domu. – Tam były nagrania mojego głosu, gdy miałem rok czy dwa, i głosu mojego nieżyjącego taty, gdy śpiewał mi kołysanki. Odzywali się też moja babcia i mój dziadek  osoby, których już nie ma. Stąd pomysł na zrobienie płyty, którą kiedyś mogą odkopać moje dzieci, by mogły posłuchać, jak śpiewa tata – opowiada artysta w rozmowie z Anną Popek.


Posłuchaj
52:38 2021_08_22 10_06_20_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Dźwiękowa podróż do raju z czasu dzieciństwa – album "Gorliwość" Radka Polakowskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

  

Dźwięki umieszczone na starych nagraniach zostały zdigitalizowane i wkomponowane w utwory. Na płycie można usłyszeć również dziecięce głosy, należące do pociech naszego gościa – Bronisława, Marii i Józefa. – Dzieci zawsze mi przeszkadzają podczas komponowania. Ich głosy są w tle we wszystkich próbnych wersjach utworów, które komponuję w domu. Chciałem je uwiecznić. Kojarzą się też z dzieciństwem, do którego powraca moja płyta – wyznaje muzyk, który od 25 lat mieszka w Warszawie.


"Gorliwość" Radek Polakowski  Foto: mat. promocyjne "Gorliwość" Radek Polakowski Foto: mat. promocyjne

"Jak pisać, to o rzeczach ważnych"

"Gorliwość" to zestaw kompozycji wyraźnie nawiązujących do osobistych przeżyć Radka Polakowskiego i zakątków Sejn. Utwór "Marycha" odnosi się do nazwy rzeki, która według prasłowiańskiej legendy oddzielała od siebie Polaków i Litwinów, a "Naftalina" – do zapachu ubrań ukochanej babci. Na tylnej części okładki wydawnictwa widać pejzaż Sejn narysowany przez przyjaciela artysty – Jarka Spułę.

– Wspaniały pianista i wokalista Benjamin Clementine powiedział kiedyś, że człowiek, pisząc swoją pierwszą autorską płytę, wkłada w nią całe swoje życie – i to muzyczne, i to osobiste. Wychodzę z założenia, że jak pisać, to o rzeczach ważnych. A o czym innym pisać, niż o sobie i swoich własnych doświadczeniach? – mówi Radek Polakowski. – Wyjechałem z Sejn, ale one nigdy nie wyjechały ze mnie. Moje serce zostanie tam na zawsze. Z tym miejscem są związane moje najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa. Zawsze chętnie tam powracam – dodaje.

POLAKOWSKI - GORLIWOŚĆ/Radek Polakowski

W audycji ponadto:

  • 28 sierpnia w Kaliszu odbędzie się plenerowy koncert pt. "Uwodzenie – fantazja symfoniczna", podczas którego muzycy zagrają na platformach pływających po rzece Prośnie. O wydarzeniu opowiedział dyrygent symfoniczny i operowy Paweł Kotla; 
  •  Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes zarządu Fundacji Podaj Dalej o wsparciu dla rodziców dzieci z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Zuzanna Janaszek-Maciaszek (prezes zarządu Fundacji Podaj Dalej), Radek Polakowski (muzyk folkowy i alternatywny; multiinstrumentalista), Paweł Kotla (dyrygent symfoniczny i operowy)
Data emisji: 22.08.2021
Godzina emisji: 10.06

kr

Czytaj także

1 sierpnia. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim i powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 11:00
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego na dzień 1 sierpnia czeka cały rok, jednak nie bezczynnie. Prężnie i bardzo kreatywnie działa, pielęgnując pamięć o bohaterach. Jej misją jest działanie na rzecz całego środowiska powstańców warszawskich – opieka nad miejscami pamięci oraz bieżąca pomoc powstańcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po udarze. Jacek Rozenek: "To radzenie sobie w demotywującej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 11:15
Aktor, trener biznesu, aktywny, zaangażowany człowiek. Życie Jacka Rozeneka zatrzymało się na skutek udaru, którego doznał w 2019 roku. – Do tamtej pory byłem zdrowy, dużo ćwiczyłem. Nagle leżałem w szpitalnym łóżku. Szczerze mówiąc, byłem wkurzony – mówił w rozmowie z Anną Popek. Aktor nie poddał się i sam zaczął o siebie walczyć. Dziś dzieli się swoją historią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 sierpnia – data symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:15
15 sierpnia jest dniem szczególnym w historii Polski: 101 lat temu została zatrzymana sowiecka nawała na Polskę. Doskonale zaplanowany i przeprowadzony kontratak nie tylko obronił niepodległość świeżo odrodzonego kraju, ale odwrócił układ sił w tej wojnie.
rozwiń zwiń