Jazz, bossa nova, festiwale i gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:15
Można powiedzieć, że całe jego życie kręci się wokół muzyki: organizuje fantastyczne, rozpoznawalne na całym świecie festiwale jazzowe, jest managerem muzycznych gwiazd. I cały czas szuka nowych wyzwań, nowych dźwięków, nowych głosów… Piotr Łyszkiewicz.
Piotr Łyszkiewicz
Piotr ŁyszkiewiczFoto: PAP/Jan Dzban

milo kurtis  1200.jpg
Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021

Z wykształcenia jest amerykanistą, jednak skończył także szkołę muzyczną. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro pochodzi z muzycznej rodziny, a jego brat, Maciej Łyszkiewicz, jest kompozytorem i założycielem popularnej grupy Leszcze. Natomiast Piotr Łyszkiewicz zakochał się w jazzie i to właśnie on wypełnia jego życie. Jest pomysłodawcą i organizatorem istniejącego od 2005 roku Ladies Jazz Festival, a od 2012 wraz z Marcinem Kydryńskim współorganizatorem Siesta Festival. Oba odbywają się w Gdyni. Jako manager opiekuje się m.in. tak znakomitymi artystkami sceny jazzowej jak Candy Dulfer oraz Ive Mendes.


Posłuchaj
49:16 2021_10_03 10_08_02_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Bossa nova, Ladies Jazz Festival i Piotr Łyszkiewicz (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

Intymna bossa nova

Piotr Łyszkiewicz jest także wielbicielem bossa novy, okazyjnie pomaga więc Annie Popek w wyborze utworów, które słyszymy w „Leniwym popołudniu”. I m.in. o bossa novie rozmawiali w najnowszym programie: – Uwielbiam bossa novę i brazylijską muzykę. Bossa nova z założenia jest taka cicha i intymna. A to dlatego, że większość późniejszych gwiazd tego gatunku spotykała się w mieszkaniu Nary Leão i muzykowali sobie. A ponieważ sąsiedzi byli za ścianą, więc nie mogli robić tego zbyt głośno – tłumaczy. – Wszyscy wielcy – m.in. Antonio Carlos Jobim, João Gilberto – grywali cicho i do tej pory można powiedzieć, że bossa nova jest muzyką intymną i kameralną: nie narzuca się i trzeba jej nasłuchiwać – wskazuje.

Bonita/YouTube Eliane Elias Official


Jazzujące kobiety

– Ten festiwal to hołd dla artystek, wspaniałych wokalistek, które od niepamiętnych czasów nadawały ton wokalistyce jazzowej. Festiwal będzie miał w przyszłym roku 18. edycję, i tyle już lat gościmy w Gdyni kobiety jazzujące, grające, śpiewające i, jak sadzę, sprawiamy przyjemność wszystkim fanom jazzu w wydaniu kobiecym – opowiada o genezie Ladies Jazz Festival Trójkowy gość. – Chciałbym zwrócić uwagę, że jesteśmy chyba jedynym w Europie cyklicznym festiwalem „kobiet jazzu”. Podczas minionych edycji pojawiła się cała plejada wspaniałych artystek. W tym rok wielką radość sprawiło nam powtórne powitanie na scenie wspanialej Ewy Bem, pojawiającej się pierwszy raz po dłuższej przerwie – dodaje.

Dyrektorem artystycznym od paru lat jest Urszula Dudziak. – To właśnie wspólnie z nią układamy program każdej kolejnej edycji. Już wiadomo, że kolejna edycja odbędzie się w dniach 25-31 lipca 2022 roku. Możemy już zaanonsować, że ostatniego dnia wystąpi długo oczekiwana Tanita Tikaram – zapowiedział Piotr Łyszkiewicz. – O kolejnych gwiazdach proszę dowiadywać się na stronie festiwalu.


Ponadto w programie

  • Leszek Wiśniewski o 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem (1621) oraz premierze swojego filmu dokumentalnego „Chocim 1621”;
  • Anna Gulak o wystawie malarstwa Anny Bilińskiej;
  • Robert Zapotoczny o oszczędzaniu.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 03.10.2021
Godzina emisji: 10.08

pr

Czytaj także

Jazz – muzyka, która daje swobodę. Rozmowa z Rafałem Dubickim

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:10
Jazz to muzyka, która stwarza przestrzeń do rozważań i pozwala myślom wędrować nieodkrytymi szlakami. Jaka jeszcze jest muzyka instrumentalna i czy można ją łączyć z innymi gatunkami? Gościem Anny Popek był trębacz, Rafał Dubicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miles lives! Wyjątkowy, dwugodzinny koncert Tribute To Miles Orchestra w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 21:00
W 30. rocznicę śmierci legendarnego wizjonera jazzu Milesa Davisa zaprosiliśmy Państwa do studia im. Agnieszki Osieckiej na specjalny koncert zespołu Tribute To Miles Orchestra. Przedstawiamy zapis wideo tego niezwykłego koncertu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka na nastrojowe zwieńczenia dnia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 00:10
Czwartkowe wieczory w Trójce to moment odprężenia i muzyki pozwalającej na nastrojowe zwieńczenie dnia. W audycji "NocHarmonia" i tym razem nie zabrakło standardów jazzowych oraz soulu.
rozwiń zwiń