Historia Polski oczami królowych

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 11:15
Historię przedstawia się zazwyczaj z punktu widzenia mężczyzn, często władców. Tymczasem historia opisywana z punktu widzenia kobiet jest historią różną, mniej lub bardziej, od tej, którą znamy. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na nią oczami królowych. A w tym specjalizuje się Janina Lesiak, z którą rozmawiała w swoim programie Anna Popek.
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (14941557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w Krakowie
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (1494–1557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

– Od razu uprzedzam, że moje książki nie są książkami stricte historycznymi, jakkolwiek w całości są oparte o historię, o fakty. Natomiast są to portrety psychologiczne kobiet, którym przytrafiło się w życiu być władczyniami polskimi. I ja szukam w królowej kobiety – deklaruje gość „Leniwego przedpołudnia”. – Oczywiście interesuje mnie to, jak rządziła, ale również – czy była szczęśliwa, jak kochała, kto ją kochał, jakie miała relacje ze swoimi dziećmi, co ją bolało, co ją cieszyło... Czyli te rzeczy, które interesują wszystkie kobiety – wylicza.


Zamek Królewski w Warszawie sypialnia 1200 Forum.jpg
Poranek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak królowie zaczynali nowy dzień?

Posłuchaj
51:25 2021_10_17 10_06_35_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Chopin, koncerty i polskie królowe (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

O władcach Polski uczymy się w szkole, poświęcone im są dokumenty i opowieści, tymczasem władczynie są zazwyczaj ukryte w cieniu. Joanna Lesiak postanowiła je wyciągnąć z mroków historii i przedstawić Polkom i Polakom. – Pierwszą moją bohaterką była „smutna Cecylia”, czyli Cecylia Habsburżanka, żona Władysława IV. „Smutna”, gdyż jej życie było smutne: krótkie i w sumie tragiczne – tłumaczy pisarka. – Była kobietą bardzo utalentowaną, niezwykle inteligentną, niezbyt urodziwą i niekochaną, tak jak, niestety, większość moich bohaterek. Zmarła po porodzie, w połogu, w wieku 34 lat – dodaje.


Janina Lesiak, Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej Janina Lesiak, Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej

„Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej” rozpoczęło cykl książek poświęcony polskim królowym, które, jak mówi autorka „były ofiarami i filarami dynastii”. Później ukazały się m.in. „Miłosna kareta Anny J.”, „Dobrawa pisze CV”, „Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny”, „Ja, Bona” i niedawno „Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni”.


Janina Lesiak, Miłosna kareta Anny J. Janina Lesiak, Miłosna kareta Anny J.

– Wszystkie swoje bohaterki bardzo lubię. Aczkolwiek mam bardzo ciepły stosunek do Eleonory Wiśniowieckiej, żony bardzo niepopularnego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Która jest wg mnie absolutnie niedocenianą królową. I po której w Polsce, a szczególnie w Warszawie, nie ma właściwie żadnych pamiątek – wskazuje Janina Lesiak. – Była u nas krótko i krótko była żoną Korybuta, ale to była absolutnie fascynująca i niezwykła osoba: prawa, szlachetna, uczciwa, po prostu – dobra. Co trzeba promować, bo pośród naszych królowych różnie bywało – przyznaje.

Historia żywa: Mieszko II, Rycheza, Kazimierz Odnowiciel, czyli dzieje niezwykłej rodziny królewskiej/YouTube Z P B P

Ponadto w audycji:

  • Aleksander Laskowski o Konkursie Chopinowskim;
  • Paweł Kotla o koncertach w Azerbejdżanie;
  • Barbara Borkowska o jesiennych kosmetykach.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 17.10.2021
Godzina emisji: 10.06

pr


Czytaj także

Duńska mistrzyni pędzla rodem z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 06:30
Kobieta, która łamała konwenanse swojej epoki, a jej wspaniały talent zaprowadził ją na arystokratyczne i królewskie dwory Europy. Choć urodziła się w Warszawie, w Polsce nie jest szczególnie znana. Za to w Danii jest uznawana za jedną z gwiazd XIX-wiecznego malarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O królu, który zostawił Polskę murowaną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 06:45
Kazimierz III, najmłodszy syn Władysława Łokietka, był jedynym królem Polski, który zasłużył na przydomek Wielki. Zasłużył na to swoim długim, bo blisko 40-letnim, a zarazem nadzwyczaj owocnym, panowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:15
"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
rozwiń zwiń