Siła motywujących słów i klucze do odkrycia siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:04
Na rynku coraz częściej spotkać można książki, które mają motywować nas do działania, refleksji czy zmiany przyzwyczajeń. Jak czerpać z nich inspirację? Co zrobić, by przeczytane myśli nie były jedynie ulotną refleksją? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BNMK 0819

– Kluczem są bezpośrednio czytelnicy, którzy sięgają po takie książki. Jeśli wyczytają coś, co do nich trafia, oznacza to, że książka na nich działa. Każdy z nas ma inną wrażliwość i potrzebuje innych bodźców. Pamiętajmy, że nie wszystkie klucze pasują do wszystkich zamków – powiedział  Irek Gralik, autor książki "Inspirujące myśli – Klucze do siebie".  

– Co ważne, każdy z nas jest na innym etapie rozwoju, ma inne potrzeby, inne emocje i poszukuje różnych motywacji – dodał.  

Posłuchaj
48:26 2021_10_24 10_08_27_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Odnaleźć klucz do motywacji (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Pozamykani? 

– Zdecydowanie jesteśmy pozamykani i zrobiliśmy to sobie sami. Nasze deklaracje o otwartości, nie zawsze są zgodne z prawdą. Ludzie generalnie są zamknięci. Pokazuje to ich postępowanie w stosunku do otaczającego świata i reakcje wobec aktualnych wydarzeń – mówił gość "Leniwego przedpołudnia". 

– Zamykanie się trwa przez lata i w większości jest nieuświadomione. Może powstać przez to, że ktoś został urażony i nie chce już ponownie przyzywać takiej przykrości w swoim życiu. Jeśli jesteśmy tego świadomi, szybko okazuje się, że te blokady tkwią w nas. To my sami sobie pozwalamy otworzyć się na pewne sytuacje, ale też sami decydujemy o tym, że zamykamy się na inne – wyjaśniał. 

Sekretne obszary psychiki 

– Moje motto to "W zdrowym ciele zdrowa myśl". Książka składa się siedmiu tomów i dokładnie 562 myśli. Każdy czytelnik sam wybiera, która z nich do niego trafia i z którą się utożsamia. Wybraną myśl można sobie wypisać, lub zabierać całą książeczkę ze sobą. To naszą rolą jest przypilnować siebie i pamiętać, by zabrać myśl ze sobą do pracy i sięgać po nią, gdy tego potrzebujemy. Od nas zależy, czy pozwolimy się wytrącić ze skupienia, czy nie – podkreślił. 

Ponadto w audycji: 

  • Profesor Mariusz Ziółkowski o nagrodzonych w VII edycji konkursu im. Benedykta Polaka
  • Tadeusz Chudecki o nowym teatrze, otwartym w czasie pandemii  
  • Anna Śmigielska  o wystawie malarstwa Caravaggie'go na Zamku Królewskim w Warszawie 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 24.10.2021
Godzina emisji: 10.08

zch

Czytaj także

Czy jesteśmy gotowi na sukces?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 12:00
Leniwe niedzielne przedpołudnie to nie jest chyba najlepszy moment, aby myśleć o powrocie do pracy, mobilizacji, wysiłku, walce o swoją pozycję i sukces. A może jednak? Może to właśnie jest czas, aby się zastanowić nad swoimi celami i nad tym, jak je osiągnąć? Kto i co może w tym pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W samolocie z papieżem. Magdalena Wolińska-Riedi gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 11:00
– Opowiadam o moich podróżach z papieżem, o tym, jak papieże przygotowują się do podróży i jak to wszystko wygląda od kuchni. Biorę czytelnika za rękę i prowadzę go tak, jak robiłam to w dwóch poprzednich książkach – mówiła w Trójce Magdalena Wolińska-Riedi, żyjąca w Watykanie dziennikarka i autorka książki "Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży".
rozwiń zwiń