Autonomia nauk humanistycznych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:15
Pierwszy z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Audycja jest tworzona we współpracy z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Tym razem poświęcona została autonomii nauk humanistycznych oraz ewentualnym korektom reformy szkolnictwa wyższego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

Dyskusja o humanistyce i ewentualnych korektach rozpoczęła się podczas X Kongresu Polska Wielki Projekt, podczas debaty "Współczesne uniwersytety: stan wolności akademickiej". Wiele dyskusji wywołało wystąpienie dr Magdaleny Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Posłuchaj
51:43 2020_11_15 13_06_41_PR3_Trojka_literacka.mp3 Nauki humanistyczne mają swoją specyfikę (Trójka literacka)

– Moje wystąpienie poświęcone było przede wszystkim temu, że humanistyka ma swoją specyfikę. I wymaga ona, aby nie była traktowana dokładnie tak samo, jak nauki przyrodnicze czy nauki ścisłe. Podział na "science" i "humanities", z pewnych względów jest istotny i ważny, i powinniśmy o nim pamiętać, także w sytuacji, kiedy reformujemy naukę – mówi dr Gawin. 

– Uważam, że wystąpienie pani minister jest bardzo dobrym punktem wyjścia do dyskusji o kondycji humanistyki w naszym kraju. Burzliwa dyskusja, która się wokół niej toczy, jest ewidentnym wyrazem troski o humanistykę. Widzę w tym promyk nadziei, że uda nam się wspólnie wypracować pewien model organizacji, finansowania oraz oceniania nauk humanistycznych w Polsce – ocenia prof. Mikołaj Sokołowski.


***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Magdalena Gawin (historyk, podsekretarz stanu w MKiDN), prof. Richard Butterwick (historyk, University of London), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 13.06

pr

Czytaj także

Czy nauczyciele muszą składać oświadczenia o stanie zdrowia? MEN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 06:25
Nie ma podstaw prawnych do składania przez pracowników jednostek systemu oświaty oświadczeń o stanie ich zdrowia - informuje MEN w odpowiedzi na pojawiające się informacje o wymaganiu przed dyrektorów składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie zdrowia ich i członków ich rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:42
- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna w Polsce. Ile jeszcze potrwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 12:40
Epidemia koronawirusa znowu wysłała studentów i dużą część uczniów na zdalną naukę. Tradycyjne zajęcia odbywają tylko dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Jak bardzo różnią się zajęcia zdalne od tych stacjonarnych?
rozwiń zwiń