Czy istnieje kanon literatury?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 14:00
Tematem trzeciego wydania audycji "Trójki literacka" był kanon literatury – czy istnieje, czym jest i jak się ma wobec współczesnych, gwałtownych przemian kulturowych. – Po pierwsze mówimy o szeroko rozumianym kanonie kultury, a po drugie o kanonie literackim, czyli o liście autorów czy dzieł, które uważamy za szczególnie ważne dla dziedzictwa narodowego, dla polskiej tożsamości, i o których dyskutujemy – definiuje dyrektor Instytutu Badań Literackich prof. Mikołaj Sokołowski.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Novikov Aleksey

ksiazki 1200.jpg
Koncepcja zachodniego kanonu literackiego Blooma. "Bronił pojęcia samego kanonu"

Na początku lat 90. nowe położenie polityczne Polski wymusiło podjęcie dyskusji nad wąsko rozumianym kanonem literackim, jednak badacze nie stracili z pola widzenia również kanonu kulturowego. Wtedy, a później w roku 2004, kiedy to Polska została członkiem Unii Europejskiej, pojawiało się pytanie o to, co w literaturze jest ważne.


Posłuchaj
51:13 2020_11_29 13_07_03_PR3_Trojka_literacka.mp3 Definicja i zmienność kanonu literackiego (Trójka literacka)

 

– Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że idziemy do nowej, jednoczącej się Europy, która rządzi się nowymi prawami, także prawami rynku książki. Chcieliśmy wnieść w naszym wianku wydania najważniejszych polskich pisarzy, opatrzone współczesnymi komentarzami i zaopatrzone we współczesne tłumaczenia. Mieliśmy marzenie, aby ta polska literatura poszła w świat, nadal po tym świecie krążyła i znakomicie dawała tam sobie radę – mówi prof. Mikołaj Sokołowski.

Mimo że z definicji kanon powinien być czymś stałym, w kanonie literackim nie da się uniknąć zmian i przeobrażeń. –  Ponieważ zmieniają się czasy, zmieniają się i estetyki. Kanon można rozumieć dwojako. Z jednej strony są to dzieła, które tworzą kulturę narodową i określają naszą tożsamość. Z drugiej strony możemy mówić o kanonie estetycznym i ideowym – wyjaśnia prof. Krzysztof Mrowcewicz z Instytutu książki. – Tak naprawdę jednak, do kanonu powinny wchodzić dzieła, których estetyczna wartość będzie niekwestionowalna – podsumowuje.

Debata "Polski kanon literacki w XXI wieku"/Prezydent.pl

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Krzysztof Mrowcewicz i dr Dariusz Jaworski (Instytut Książki), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich)
Data emisji: 29.11.2020
Godzina emisji: 13.06

kr


Czytaj także

Autonomia nauk humanistycznych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:15
Pierwszy z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Audycja jest tworzona we współpracy z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Tym razem poświęcona została autonomii nauk humanistycznych oraz ewentualnym korektom reformy szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak innym narodom opowiadać o polskiej literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:00
Kolejny z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Tym razem pretekstem do dyskusji jest "Historia literatury polskiej" autorstwa prof. Anny Nasiłowskiej. Jednotomowe opracowanie ukazało się rok temu i w dużej mierze skierowane jest do czytelnika anglosaskiego, a więc mało zorientowanego w naszej literaturze, kulturze i historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń