Leśmian znany i nieznany

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 14:15
Czy rzeczywiście twórczość tego powszechnie lubianego poety, która zawsze budziła wiele emocji – od uwielbienia do oskarżeń o "pornografię" – jest tak dobrze znana? Ile w tej wiedzy jest stereotypów? Czym wreszcie są sławne "leśmianizmy" i czemu służyły?
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: Z archiwum NAC

Tytus Chałubiński.jpg
Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Leśmiana, którego 140. rocznicę urodzin i 80. śmierci obchodziliśmy w roku 2017, można stawiać w jednym rzędzie z największymi polskimi poetami, a jego nazwisko wymieniać jednym tchem obok Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida. – Nie tak dawno rozmawialiśmy tutaj o balladach: Leśmian jest jednym z największych innowatorów tego gatunku literackiego – mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor IBL PAN.


Posłuchaj
46:58 2021_01_17 13_08_53_PR3_Trojka_literacka.mp3 Bolesław Leśmian (Trójka literacka)

– Leśmian jest rozpoznawany przez przedstawicieli wielu pokoleń i środowisk, np. imiona jego bohaterów to taki tajny kod wielbicieli jego poezji. Jednak można postawić prowokacyjną tezę, że nie do końca jest znany on i jego poezja – mówi prof. Agnieszka Kluba z pracowni poetyki historycznej IBL PAN. –Okazuje się, że jest wiele rzeczy bardziej skomplikowanych, mniej widocznych, o których też można rozmawiać – dodaje.


Posłuchaj
49:45 2021_01_24 13_07_43_PR3_Trojka_literacka.mp3 Bolesław Leśmian cz. 2 (Trójka literacka)

– Wydaje mi się, że uczniowie i studenci sięgają po Leśmiana, bo muszą: jego poezje są na liście lektur. Ale tak się zdarza, że kiedy już po niego sięgną, to w niego "wsiąkają"... Na czym to polega? Na magii, po prostu na magii – stwierdza profesor Paweł Próchniak, historyk literatury i krytyk literacki z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. – Leśmian potrafi rzucać zaklęcia i są one bardzo skuteczne, wciąż żywe – dodaje.

Adam Strug, Stanisław Soyka – Tam na rzece/YouTube SoykaVEVO


***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Agnieszka Kluba (pracownia poetyki historycznej IBL PAN), prof. Paweł Próchniak (historyk literatury, krytyk literacki, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 17.01.2021, 24.01.2021
Godzina emisji: 13.08, 13.07

pr

Czytaj także

Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 14:15
"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kochanowski – ojciec polskiej poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:00
W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" naukowcy z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk rozmawiali o twórczości Jana Kochanowskiego. – Traktujemy go jako kogoś więcej niż poetę, a jego poezję jako coś więcej niż literaturę – powiedział współgospodarz programu prof. Mikołaj Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyziemne problemy romantycznej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 14:15
"Ballady i romanse" są jednym z najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza i polskiej literatury w ogóle. Tak, jak nauczyliśmy się w szkole, wyznaczają początek romantyzmu w Polsce. Czy można jeszcze o nich powiedzieć coś nowego, coś odkrywczego? Czy są w stanie nas zaskoczyć?
rozwiń zwiń