Miron Białoszewski – wielki reformator języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
Miron Białoszewski
Miron BiałoszewskiFoto: NAC/Hartwig Edward

Miron Białoszewski – poeta i prozaik, który stworzył swój własny świat literacki w poruszającym "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". 

Świat rozległy, pociągający i tajemniczy. Pełen doznań prywatnych, doświadczeń egzystencjalnych i historycznych, w którym ciągle przenikają się jawa i sen. Przede wszystkim zaś jest to świat mówiony.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Niewielu mamy w naszej literaturze współczesnej pisarzy tak oryginalnych, z tak wyraźnym stemplem indywidualnego stylu. Twórczość Białoszewskiego stała się przedmiotem wielu dociekań krytycznych i naukowych. Traktują o niej książki, studia i rozprawy.


Posłuchaj
50:35 2021_01_31 13_07_18_PR3_Trojka_literacka.mp3 Literacki świat Mirona Białoszewskiego (Trójka literacka)

 

Dziś, gdy mówi się o kimś, że mówi Białoszewskim, to znaczy tyle, że odnajduje się w żywej, spontanicznej mowie. On sam unikał zapisu, mówił do magnetofonu.

– Podjął gigantyczny trud przełamania schematu. Znalazł swój sposób, czyli mówienie. Nie pisać, lecz gadać o wojnie, tak jak gadają ludzie zwyczajni – mówiła w Polskim Radiu Maria Janion.


białoszewski pap 1200.jpg
Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

To "ludzkie gadanie" Białoszewski podniósł do rangi wielkiej literatury i dał świadectwo prawdzie w "Pamiętniku z powstania warszawskiego". Zapis mówienia stał się jego metodą w kolejnych znakomitych książkach.

Białoszewski "obgadał" Powstanie Warszawskie, Warszawę i podwarszawskie miejscowości. Korzystając z plotki, pogłoski, podsłuchanej rozmowy przyswoił nam szumiącą najrozmaitszymi głosami przestrzeń miasta.

O twórczości Mirona Białoszewskiego rozmawiamy z prof. Adamem Poprawą oraz prof. Piotrem Sobolczykiem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, która powstaje we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 13.07

Czytaj także

Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 14:15
"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kochanowski – ojciec polskiej poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:00
W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" naukowcy z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk rozmawiali o twórczości Jana Kochanowskiego. – Traktujemy go jako kogoś więcej niż poetę, a jego poezję jako coś więcej niż literaturę – powiedział współgospodarz programu prof. Mikołaj Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśmian znany i nieznany

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 14:15
Czy rzeczywiście twórczość tego powszechnie lubianego poety, która zawsze budziła wiele emocji – od uwielbienia do oskarżeń o "pornografię" – jest tak dobrze znana? Ile w tej wiedzy jest stereotypów? Czym wreszcie są sławne "leśmianizmy" i czemu służyły?
rozwiń zwiń