Dante Alighieri: nie tylko "Boska komedia"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 13:00
W tym roku przypada 700. rocznica śmierci Dantego. Jak obecnie wygląda percepcja jego twórczości? Czy jego dzieła wciąż zachwycają, czy współczesny czytelnik może w nich znaleźć coś dla siebie?
Dante Alighieri - pomnik we Florencji
Dante Alighieri - pomnik we Florencji Foto: xsmirnovx/Shutterstock

Inny świat Herling Grudzinski FORUM 1200.jpg
Z Włoch dla Polski. Twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Rocznica śmierci wielkiego włoskiego poety przyczyniła się do jeszcze większego zainteresowania jego twórczością, która na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach i tak była bardzo duża. W tym roku nastąpiła kumulacja wydarzeń kulturalnych: wystaw, spektakli, wykładów, wydarzeń multimedialnych, a nawet festiwali. Równocześnie odbędzie się też wiele sesji naukowych, seminariów i warsztatów: zarówno online, jak i na żywo.


Posłuchaj
51:47 2021_03_07 12_05_27_PR3_Trojka_Literacka.mp3 700-lecie śmierci Dantego (Trójka literacka)
 

Na świecie ukazują się wznowienia lub nowe tłumaczenia, szczególnie "Boskiej komedii". Takie nowe tłumaczenie ukaże się również w Polsce. Tymczasem we Włoszech w tym roku ma finał nowe, krytyczne wydanie wszystkich dzieł Dantego w wielu tomach z komentarzem uwzględniającym najnowsze badania nad tekstem i bibliografie. Kulminacją obchodów 700-lecia śmierci poety będzie Tydzień Kultury Włoskiej, w tym roku w całości poświęcony Dantemu.

Dante przed "Boską komedią" to twórca mniej znany i mniej doceniany. Tymczasem jego wcześniejsze dzieła są również godne uwagi. – Zaczął swoją twórczość w latach 80. XIII wieku, pisząc głównie sonety i canzony nawiązujące do twórczości dworskiej, głównie prowansalskiej i włoskiej. Jej głównym tematem była miłość – tłumaczy prof. Maria Maślanka-Soro, najwybitniejsza polska dantolog.

– Szczytowym momentem tej poetyki był powstały w latach 90. XIII w. pierwszy dłuższy autobiograficzny utwór pt. "Życie nowe" ("Vita nouova"). Dzieje jego młodzieńczej miłości do Beatrycze tworzą bogatą, pełna symboliki opowieść pozostającą na pograniczu świata realnego i onirycznych wizji – opowiada prof. Maślanka-Soro.

L'inferno (1911 r.)/YouTube Strych Pełen Filmów

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Maria Maślanka-Soro (dantolog, autorka monografii poświęconych Dantemu), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Czytaj także

Miron Białoszewski – wielki reformator języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dybuk – wersja romantyczna

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 14:00
Dramat "Dybuk" Szymona An-skiego stał się punktem wyjścia do rozważań o ginących tradycjach, przenikaniu kultur i zależnościach pomiędzy językiem, w jakim zostało napisane dzieło, a jego treścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:05
– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykropkowana "Boska komedia"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:00
Dante Alighieri, nazywany ojcem języka włoskiego, zmarł 700 lat temu. Właśnie z tego powodu rok 2021 został ogłoszony rokiem Dantego. A włoski artysta Enrico Mazzone, aby go uczcić, przez ponad 5 lat tworzył gigantyczną ilustrację do "Boskiej komedii".
rozwiń zwiń