Eliza Orzeszkowa, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 13:06
– Eliza Orzeszkowa była niebywałą postacią dla kobiet w XIX wieku, one zwracały się do niej listownie ze swoimi prywatnymi sprawami, z prośbą o wskazówki życiowe. Była kobiecym autorytetem – podkreśla prof. Mikołaj Sokołowski.
Eliza Orzeszkowa
Eliza OrzeszkowaFoto: NAC

"Tygodnik Ilustrowany" 1876, fot. polona.pl "Tygodnik Ilustrowany" 1876, fot. polona.pl

– Elizy Orzeszkowej nie powinniśmy postrzegać tylko przez pryzmat pewnych szkolnych stereotypów – zaznacza gość "Trójki literackiej". Instytut Badań Literackich PAN wydał kalendarium poświęcone życiu pisarki. – Czyta się to jak sagę czy powieść rzekę – dodaje, zachęcając do lektury. Książka przygotowana przez dr Iwonę Wiśniewską opisuje chronologicznie życie Elizy Orzeszkowej, jej działalność społeczną, polityczną, ale także jej mozolną pracę nad własnymi utworami, ukazując kontekst debat z czytelnikami, krytykami. 

Posłuchaj
51:51 2021_03_28 12_06_29_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Eliza Orzeszkowa, prawda o pisarzu ukryta w jego utworach (Trójka literacka)

 

– Eliza Orzeszkowa nie jest nad Niemnem, tylko nad Wisłą. W samym centrum Warszawy. W budynku, który mnóstwo osób mija każdego dnia, nie mając świadomości, że tu bije serce polskiej literatury drugiej połowy XIX wieku. W Instytucie Badań Literackim, w dobrze ukrytym pokoju, w którym są niesłuchanie wysokie regały i długie drabiny, żeby można było sięgnąć do ostatnich półek, znajduje się archiwum Elizy Orzeszkowej. Jest w nim przechowywanych mnóstwo oryginalnych dokumentów, rękopisów, także dokumentacja, dotycząca jej życia i twórczości, autorstwa jej najwybitniejszych badaczy. To w zasadzie studnia bez dna dla dalszych prac nad pisarką, nad jej biografią. To także skarbiec, z którego od czasu do czasu wyjmowane są zaskakujące materiały: można wciąż odkrywać jej utwory, które nie zostały do tej pory wydane – opowiada prof. Mikołaj Sokołowski. Nad jedną z takich powieści pracowała dr hab. Magdalena Kreft-Świetlik. Utwór zatytułowany "Dziwacy" nie został ukończony przez pisarkę. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Iwona Wiśniewska (Instytut Badań Literackich PAN), dr hab. Magdalena Kreft-Świetlik (Uniwersytet Gdański), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN)
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 13.06

gs

Czytaj także

Miron Białoszewski – wielki reformator języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:05
– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączyć mikroświaty. Tajniki twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 12:06
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym" – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Lem. Jaka jest jego twórczość?
rozwiń zwiń