Czy twórczość Adama Mickiewicza należy rozumieć dosłownie?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 14:00
Czy "Pan Tadeusz" jest bardziej zapisem faktów i opisem rzeczywistości, czy też może przeważa tam fantazja Mickiewicza i na próżno szukać odniesień do prawdy?
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza Mickiewicz na Judahu Skale
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza "Mickiewicz na Judahu Skale"Foto: Biblioteka Narodowa, domena publiczna (polona.org)

Slowacki pamiatki 1200.jpg
Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

 Epilog "Pana Tadeusza" jest umiejscowiony w Paryżu, wiemy też, że nazwisko Soplica łączy się z otoczeniem, w którym dorastał Adam Mickiewicz. Na pewno warto prześledzić wątki literackie, na przykład dzieło Henryka Rzewuskiego "Pamiątki Soplicy", a z Rzewuskim Mickiewicz spotkał się kilkakrotnie  mówi prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN.

Posłuchaj
37:32 2021_05_23 13_04_35_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Fikcja i realizm w twórczości Adama Mickiewicza (Trójka literacka)

 

 Czy możemy czytać "Pana Tadeusza" jako dzieło realistyczne? Na ten temat toczyły się spory. Ja nawiązałbym do filozofa literatury Romana Ingardena, twierdzącego, że dzieło literackie to byt autonomiczny, którego nie powinno łączyć się z okolicznościami, w jakich dany tekst literacki powstał. Jednym z przykładów, którymi Ingarden się posługiwał, żeby pokazać taki czysty byt literacki, był właśnie "Pan Tadeusz"  podkreśla prof. Grzegorz Marzec z Instytutu Badań Literackich PAN.  

Adam Mickiewicz - życiorys, biografia, najważniejsze informacje / Nasza Historia

Czy Maryla Wereszczakówna była postacią prawdziwą, czy fikcyjną? Czy "Stepy akermańskie" rzeczywiście opisują tęsknotę wieszcza za ojczyzną, czy też są jedynie wyrazem licentia poetica? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja jest współrealizowana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Grzegorz Marzec (Instytut Badań Literackich PAN)
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 13.04

Czytaj także

Emocjonalność jako cecha muzeów narracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:00
Zbliżają się wakacje, czas, kiedy dużo zwiedzamy. Bardzo często odwiedzamy wtedy także muzea, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszą się muzea narracyjne. Narracyjne, czyli... jakie? Skąd one się wzięły i czym się różnią od muzeów nie narracyjnych, tradycyjnych? Są gorsze czy lepsze? Od jak dawna istnieją? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali goście w audycji "Trójka literacka".
rozwiń zwiń