Biblioteka Instytutu Badań Literackich. Niezwykłe miejsce w świecie literatury

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 14:00
W tym wydaniu "Trójki literackiej" udajemy się do Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN. To szczególne miejsce w świecie literatury. Biblioteka nie tylko gromadzi wyjątkowe woluminy, była też świadkiem wielu historycznych przemian w naszym kraju. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Popartic / Shutterstock.com

adam mickiewicz free 1200.jpg
Czy twórczość Adama Mickiewicza należy rozumieć dosłownie?

Antykomunistyczna literatura, do której dostęp mieli studenci, wyjątkowe spotkania antyreżimowe oraz ogromne pomoc w kolportażu "bibuły" – to tylko niektóre z zasług Biblioteki IBL PAN, nad którymi pochylamy się wraz z naszymi gośćmi.

Rozmowę zaczynamy od lokalizacji i budynku samej biblioteki, która znajduje się w warszawskim Pałacu Staszica.  Został on odbudowany w taki sposób, że obecnie jego plan jest nie do końca czytelny dla wszystkich, którzy wchodzą do środka. Co jakiś czas spotyka się osoby, które nie mogą odnaleźć drogi do wyjścia  mówi prof. Anna Nasiłowska.

Kto bywał najczęstszym gościem Biblioteki IBL PAN?  Niemal każdego dnia odwiedzał nas prof. Janusz Tazbir. Wybijała godzina 9.00, ledwo co otwarta biblioteka, a on stawał w drzwiach. Był naszym darczyńcą, otrzymywał wiele książek i różnego rodzaju źródeł, a małe mieszkanie nie pozwalało mu tego wszystkiego gromadzić, więc usuwał dedykacje i przekazywał nam książki jako podarunek. Dla nas to była wieka ulga, mogliśmy oszczędzić pieniądze na inne zakupy  opowiada Łukasz Ossowski, kierownik biblioteki.


Posłuchaj
36:56 2021_05_30 13_06_50_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN, czyli szczególne miejsce w świecie literatury (Trójka literacka)

 


Muzeum Powstania Warszawskiego 1200 free
Emocjonalność jako cecha muzeów narracyjnych

Anna Nasiłowska zwraca z kolei uwagę na inny aspekt obecności specjalistów i ekspertów w Bibliotece IBL PAN.  Podkreślanie książek jest zwyczajem absolutnie barbarzyńskim, ale zdarzało mi się widzieć skrupulatnie zrobioną korektę w miejscach, w których w książce pojawiały się błędy, czy to merytoryczne, czy językowe  na marginesie ktoś naniósł ołóweczkiem prawidłową wersję  wspomina z uśmiechem.

Goście audycji opowiadają o tym, dlaczego niektórzy profesorowie mają w zwyczaju pożyczać książki i ich nie oddawać, mówią też o rekordzistach w tej "dziedzinie". Autorka i jej rozmówcy mówią także o innych polskich bibliotekach, ich kondycji i pracownikach. Z kolei prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tłumaczy między innymi, dlaczego praca bibliotekarza przypomina dziś... pracę detektywa.

Audycja jest współrealizowana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, Łukasz Ossowski (Instytut Badań Literackich PAN), prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 13.06

Czytaj także

Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:07
- Zainteresowania biograficzne mogą wspomagać odczytanie literatury. Są różne pisma Słowackiego, które prowadzą czytelnika, tutaj chciałabym powiedzieć o publikacji przygotowanej przez prof. Marka Troszyńskiego Juliusz Słowacki "Dziennik niektórych dni mego życia". To zainteresowanie pismami autobiograficznymi może przybliżyć postać Słowackiego – ocenia prof. Anna Nasiłowska. 
rozwiń zwiń