Czy biurowce przetrwają pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:30
Jaka jest przyszłość biurowców, kiedy wreszcie pandemia się skończy? To pytanie zadają sobie nie tylko deweloperzy i architekci, ale także pracownicy biurowi. Tylko w samej Warszawie łączna powierzchnia nowych biur wynosi ponad 800 tys. m2. Eksperci przewidują, że część nowych biurowców być może zostanie zaadaptowana na... przestrzenie mieszkalne. I to niemałe!
Warszawskie wieżowce
Warszawskie wieżowceFoto: pixabay.com/Arcaion

shutterstock_praca nadgodziny 1200.jpg
Trudny powrót z domów do biur

Od 10 miesięcy większość pracowników biurowych pracuje w trybie zdalnym. To sprawia, że biurowce w praktyce pozostają puste. Nie całkowicie, gdyż niektórzy urzędnicy pracują w trybie hybrydowym. Jednak mimo to ich pracodawcy, a także deweloperzy, mają o czym myśleć.


Posłuchaj
04:00 2020_12_02 17_17_47_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Biurowce zmienią się w apartamentowce? (Zapraszamy do Trójki)

– Budynek świeci pustkami. Myślę, że jest mniej niż pięć procent pracowników, którzy tu byli. Pozostali jedynie ci, którzy nie mieli warunków w domach, albo potrzeba biznesowa była taka, że musieli przyjść do biura – mówi pan Piotr, pracujący w jednym z warszawskich biurowców.

Obecna sytuacja spowodowała, że niektóre firmy całkowicie zrezygnowały z wynajmowania powierzchni biurowych. – Firma, która dzieliła z nami tę powierzchnię, po prostu zakończyła umowę. Minęło wiele miesięcy, a żadna nowa firma nie pojawiła się w tym miejscu – mówi pan Piotr.

Jerzy Węglarz, specjalista ds. wynajmu biur uważa, że przyszłość należy do biurowców oferujących przestrzenie flexi: – Chodzi o długość zawieranych umów oraz łatwość wejścia i wyjścia z danego kontraktu najmu. Wiele firm wybiera biura, które dają możliwość zmniejszenia bądź zwiększenia powierzchni – tłumaczy.

Pojawiają się także pierwsze próby przerobienia niewynajętych powierzchni biurowych na mieszkania: – Byłyby z tego ekstra apartamenty w stylu loftowym, po kilkaset metrów. Jednak najpierw trzeba powydzielać te powierzchnie, dobudować łazienki, kuchnie, co na pewno generowałoby spory koszt – ocenia Jerzy Węglarz. – Byłoby też sporym wyzwaniem dla projektantów – dodaje.

Zobacz budowę wieżowca, który odmieni krajobraz Warszawy [Europa z powietrza]/YouTube National Geographic Polska


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 17.17

pr

Czytaj także

Rynek mieszkaniowy w czasach koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 21:00
Główny Urząd Statystyczny podaje, że ceny nieruchomości w Polsce wzrosły w zeszłym roku średnio o 9 procent. Wiele osób, nie mając szans na kupno własnego mieszkania, decyduje się na wynajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:50
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna, czyli co zrobić, aby nie zwariować

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:55
Praca zdalna i ciągłe przebywanie w domu dla wielu osób nie jest łatwe. Coraz bardziej tęsknimy za życiem sprzed pandemii. Dlatego, aby jak najlepiej przetrwać czas pandemii, skupmy się na tym, co my sami możemy zrobić, aby ten czas upłynął nam w jak najprzyjemniejszy sposób.
rozwiń zwiń