Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:30
Najnowsze technologie umożliwiają oglądanie muzealnych skarbów, nie ruszając się z domu. Ba, dzięki nim można różne przedmioty zobaczyć o wiele dokładniej niż podczas zwykłego zwiedzania – ustawić pod różnymi kątami, zajrzeć do środka. Ale korzyści jest więcej: zapisany obraz może być podstawą do konserwacji nawet za 100 lat.
Gniezno
GnieznoFoto: mik Krakow/flickr/CC BY-SA 2.0

kazimierz wielki3 1200.jpg
O królu, który zostawił Polskę murowaną

W Gnieźnie trwa digitalizacja najcenniejszych przedmiotów ze skarbca katedralnego. Dzięki temu będzie można dokładnie obejrzeć online m.in. przedmioty liturgiczne używane podczas królewskich koronacji. 


Posłuchaj
03:07 2020_12_07 17_16_09_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Digitalizacja skarbów z katedry w Gnieźnie (Zapraszamy do Trójki)

To tutaj odbyła się koronacja pięciu pierwszych królów Polski. A tytuł "króla Polski z Bożej łaski" nadawał z namaszczeniem arcybiskup gnieźnieński. Same uroczystości były niezwykle podniosłe i bogate, nic więc dziwnego, że w katedralnym skarbcu znajdują się przedmioty z nimi związane. 

"Skarbiec historii" – jak budowano katedrę?/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska


Teraz 30 najcenniejszych przedmiotów – m.in. kielich św. Wojciecha, dwa kielichy Dąbrówki i pierścień biskupa Świnki – zostanie zeskanowanych za pomocą lasera. – Powstanie cyfrowy obraz, dzięki któremu np. jesteśmy w stanie wydrukować replikę danego obiektu z dokładnością do 0.5 mm – tłumaczy technik Łukasz Staliński.

– To bardzo ważne dla konserwacji – dodaje Bartosz Przybyła z Muzeum Diecezjalnego. – Nawet za sto lat ten obraz będzie fantastyczną podstawą do wszystkich działań – dodaje. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 118 tys. zł.

Katedra Gnieźnieńska – pomnik historii/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 17.16

pr

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:40
7 września 1764 roku Stanisław August Poniatowski został wybrany królem Polski. Jednym z największych jego osiągnięć było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie 3 maja 1791 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ordo Romanus" po dziesięciu wiekach wróciło do Gniezna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:55
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie udostępniono dla publiczności wystawę "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bari: miasto, gdzie Włochy spotykają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:00
Czwarta edycja Tygodnia Kultury Polsko-Włoskiej rozpoczęła się w niedzielę w Bari na południu Włoch. Imprezę organizuje Apulijskie Stowarzyszenie Polsko-Włoskie, a współfinansuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń