Co robią pisarze w wojsku, czyli fantazja najgroźniejszą bronią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
Czy można przewidzieć przyszłość? To kwestia co najmniej dyskusyjna, chociaż nie można zaprzeczyć, że część wizji futurologów, pisarzy, reżyserów i scenarzystów się sprawdziła: np. w serialu "Star Trek" z połowy lat 60. XX w. pojawiły się komunikatory i tablety. To wystarczyło, aby nad Sekwaną stwierdzono, że warto w takie wizje zainwestować. I powołano do służby wojskowej... pisarzy science fiction!
Robocop  Spiderman
Robocop & SpidermanFoto: Joko Santoso markadhunt/Shutterstock

armia kobiety kobieta wojsko żołnierka 1200.jpg
"Bez taryfy ulgowej" – kobieta w wojsku XXI-wieku

Francuska armia wzywa na pomoc pisarzy. A dokładnie: pisarzy science fiction, ale też futurologów. Tak powstał Red Team. Skąd ten dość, nomen omen, fantastyczny pomysł? To proste: ci twórcy są niezastąpieni w wymyślaniu nowych technologii czy scenariuszy przyszłych konfliktów i wojen oraz używanych w ich trakcie rodzajów broni.


Posłuchaj
03:13 2020_12_09 17_18_50_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 pisarze i futurolodzy wspomagają wojsko (Zapraszamy do Trójki)

– Mają wesprzeć proces tworzenia wizji scenariuszy przyszłości i wytrącić z rutyny intelektualnej sztabowców i analityków zajmujących się tym na co dzień - tłumaczy Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Zajęcia im nie zabraknie, gdyż "na rozkładzie" są m.in. globalne ocieplenie, podbój przestrzeni kosmicznej oraz permanentna kontrola poprzez implanty mózgowe. 

– Obszar, który na pewno znajdzie się w centrum uwagi, to styk człowieka i natury – wskazuje dr Maciej Kawecki z warszawskiej Wyższej Szkoły Bankowej i Instytutu Stanisława Lema. – Pierwszym prototypem był ksenobot, czyli komórka żaby połączona z urządzeniem stymulującym jej rozwój. Dzięki temu jest w stanie przemieszczać się po organizmie człowieka, np. chorego na raka, docierać do guza i dobierać dawkę leku odpowiednią do jego wielkości –opowiada.

Star Trek: The Original Series – First Epizod Opening (The Man Trap)/YouTube Exactio


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 17.18

prCzytaj także

Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:15
Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji i w Austrii bardzo mocno wpłynęły na politykę nad Sekwaną. Obcięcie głowy podparyskiemu nauczycielowi za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa oraz równie brutalne morderstwo trzech osób w bazylice Notre-Dame w Nicei spowodowały, że politycy francuscy zaczęli mówić o terrorystycznym zagrożeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka fala, która zmieniła życie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:35
Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej na Sri Lance. 26 grudnia 2004 roku w wieś, w której właśnie przebywał, uderzyła wielka mordercza fala tsunami. Przetrwał w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży.
rozwiń zwiń