Przebojowy serial o rodzinie królewskiej oburza brytyjski rząd i media

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:30
W Wielkiej Brytanii trwają spory o najnowszy sezon popularnego serialu "The Crown" o rodzinie królewskiej. Na temat sposobu jej przedstawienia dyskutują media, ludzie na ulicy, a nawet członkowie rządu. Wydarzenia przedstawione w kolejnych odcinkach nazywane bywają fake newsami i kłamliwą propagandą. Czy to tylko angielski problem?
Kadr z czwartego sezonu serialu The Crown. Olivia Colman jako królowa Elżbieta II
Kadr z czwartego sezonu serialu "The Crown". Olivia Colman jako królowa Elżbieta IIFoto: mat. promocyjne

shutterstock_szachy gra 1200.jpg
Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Nagłówki brytyjskich gazet krzyczą, że serial "The Crown" to fikcja. A do głosów protestu przyłączył się nawet tamtejszy minister kultury. Warto przy okazji przypomnieć, że w Polsce również dyskutowano o filmach i serialach poświęconym znanym postaciom. Choć może nie na szczeblu rządowym...


Posłuchaj
03:06 2020_12_11 17_13_56_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Oburzający serial "The Crown" (Zapraszamy do Trójki)

– Obawiam się, że generacja widzów nie żyjących w tamtych czasach może pomylić fikcję z faktami – grzmi Oliver Dowden w jednym z tygodników. – Licencja poetica jest tu naciągnięta do maksimum – wspiera go długoletni korespondent BBC przy rodzinie królewskiej Dickie Arbiter.

Arbiter narzeka, że postać księcia Karola przedstawiono wręcz karykaturalnie i zrobiono z niego czarny charakter. Dla niektórych bardzo bolesna jest sugestia, że książę zdradzał Dianę właściwie przez cały czas małżeństwa. Serialowi zarzuca się też przejaskrawienie postaci premier Margaret Thatcher.

The Crown Season 4 | Official Trailer/YouTube Netflix

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o przeniesione na ekran wydarzenia z życia sławnych osób, głosy oburzenia podnosiły się także w Polsce: chodziło o filmy poświęcone rodzinie Beksińskich lub prof. Relidze. – Przecież oni w rzeczywistości tacy nie byli! – zwracano się z zarzutami do reżysera i scenarzysty.

Ostatnia rodzina – Zwiastun PL (official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorzy materiału reporterskiego: Marek ZaleskiAdam Dąbrowski
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 17.13

pr


Czytaj także

"Ojciec chrzestny" powraca w nowej wersji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:30
Francis F. Coppola powrócił do prac nad "Ojcem chrzestnym"! Ta wiadomość zelektryzowała świat filmu, ale przede wszystkim krytyków i widzów. Amerykański reżyser nie nakręcił jednak kolejnej części sagi o rodzinie Corleone, a jedynie przemontował trzecią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:45
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:00
Zakamarki magazynów i szaf w archiwach skrywają wiele tajemnic. Jakiś czas temu natrafiono tam na oryginalne taśmy z nagraniami muzyki do słynnego serialu "Czterej pancerni i pies". Teraz zostały cyfrowo odnowione i wydane na płycie "Muzyka z małego i wielkiego ekranu"!
rozwiń zwiń