Naukowa wigilia za kołem polarnym

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to całoroczny ośrodek badawczy. Jak w tym dość odizolowanym od świata miejscu nasi naukowcy przygotowują się do świąt?
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława SiedleckiegoFoto: Krzysztof Maria Różański/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

Gwiazda Betlejemska.jpg
Gwiazda Betlejemska na naszym niebie

W stacji położonej na Spitsbergenie izolacja wymusza szczególnie dokładne przygotowanie wszystkiego na długo przed terminem Wigilii. Zarówno składniki potraw, jak i prezenty zostają spakowane już kilka miesięcy wcześniej. Jeśli się czegoś zapomni – nie ma szansy na uzupełnienie.


Posłuchaj
03:28 2020_12_23 16_22_26_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Wigilia na Spitzbergenie (Zapraszamy do Trójki)

– Święta poza domem, bez rodziny to jednak dość duże wyzwanie. Tutaj, w Hornsundzie, tworzymy, można powiedzieć, rodzinę patchworkową. I staramy się, aby stworzyć tutaj prawdziwie rodzinna atmosferę – mówi Patrycja Ulandowska-Monarcha, pierwszy meteorolog stacji. 

– Mamy wszystkie niezbędne rzeczy: biały obrus, opłatek, zapał do robienia pierniczków, które już są w puszce i czekają w pudełku na rozpoczęcie świąt. Wspólnie zaczęliśmy już przygotowywanie potraw na jutro – dodaje trójkowa rozmówczyni.

Polska stacja polarna od środka/YouTube eduarcticPL

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 16.22

pr

Czytaj także

Galya Morrell – arktyczna artystka z ludu Komi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 09:00
Galya Morrell, była rosyjska reporterka wojenna, dzisiaj jest artystką zaangażowaną w ochronę kultury i tożsamości rdzennych ludów Arktyki. W programie opowiedziała o tym, czego możemy nauczyć się na Dalekiej Północy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia – skąd tak właściwie się wzięły?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 23:00
Większość z nas jest przekonana, że Boże Narodzenie – a zwłaszcza Wigilia – są "od zawsze" takie same: tak samo ubrane drzewko, takie same potrawy, podobny, wesoły nastrój… Nie każdy zastanawia się nad genezą zwyczajów, które kultywujemy co roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 23:15
To fińskie miasto leżące prawie dokładnie na granicy Koła Podbiegunowego, najbardziej znane jest z faktu, że jest tam siedziba świętego Mikołaja. Ale akurat o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty w audycji Michała Żakowskiego nie mówiono zbyt dużo. Było za to dużo muzyki z tego regionu świata.
rozwiń zwiń