Bez poloneza i bez studniówki. Bale maturalne odwołane

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:55
Przełom stycznia i lutego to czas, w którym polonez rozbrzmiewał w każdym polskim liceum. W tym roku na próżno szukać jego dźwięków. Do maja pozostało mniej niż sto dni, a tegoroczni maturzyści będą musieli przystąpić do egzaminów bez tradycyjnej studniówki.
Tegoroczni maturzyści bez studniówek.
Tegoroczni maturzyści bez studniówek. Foto: Shutterstock

Pandemia pokrzyżowała wiele planów. Koncerty oraz imprezy masowe nie odbywają się od wielu miesięcy. Pod znakiem zapytania stanęła także organizacja balów maturalnych. – Studniówkę mieliśmy zaplanowaną na 22 stycznia. Termin dawno minął, a wydarzenia jak nie było, tak przed maturą raczej już nie będzie – mówi Paweł Matkowski, dyrektor I LO w Gnieźnie.


Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich maturzystów. Studniówka to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich maturzystów. / Shutterstock

Wielkie rozczarowanie 

– To trudny i smutny temat. Wszyscy odliczaliśmy już dni do studniówki. Wielu z nas czekało na to wydarzenie od pierwszej klasy  komentują zawiedzeni maturzyści.  Bale organizowane dla trzecioklasistów to wieloletnia tradycja. Pracuję od 1985 roku i nie pamiętam, żebyśmy kiedyś musieli je odwołać. Ty razem nie było wyjścia. Ze względu na reżim sanitarny, wydarzenie się nie odbędzie – mówi Janusz Zawadzki, nauczyciel.

Polonez - tradycyjnie wykonywany przez uczestników studniówek. Polonez  tradycyjnie wykonywany przez uczestników studniówek. / Shutterstock

Zabawa nie tylko dla uczniów 

– Studniówka to miły akcent, również dla nas. Mamy okazję spotykać się z uczniami w zupełnie innych okolicznościach. To moment, w którym wzajemnie możemy podziękować sobie za pracę i wspólnie się bawić – mówi Ewa Mundt, nauczycielka historii. Bale maturalne to tradycja kultywowana we wszystkich polskich szkołach. Pozostaje więc pytanie, czy matura bez poprzedzającej ją studniówki będzie w ogóle ważna?  Na szczęście nasza młodzież jest bardzo kreatywna. Zastanawiają się, czy nie zorganizować balu w formie wydarzenia online – podkreśla Zawadzki. 


Posłuchaj
03:12 PR3_mp3 2021_02_03-16-47-14_Zapraszamy_do_Trójki_Studniówki.mp3 Maturzyści w tym roku bez studniówki (Zapraszamy do Trójki)

studniówka1200.jpg
Studniówka kiedyś i dziś. Co się zmieniło?

Branża rozrywkowa również cierpi 

Odwołanie setek wydarzeń na terenie całego kraju to problem, z którym mierzy się również wielu muzyków. Działalność większości z nich ogranicza się w ostatnich miesiącach jedynie do występów w sieci.  Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest zorganizowanie małej imprezy w domu, np. przyjęcia dla pięciu najbliższych przyjaciół. Kreatywność młodych ludzi nie zna granic, więc może nawet uda im się zatańczyć poloneza – zauważa z uśmiechem DJ Bulma. Coraz głośniej mówi się też o tym, by świętowanie przesunąć. – Planujemy zorganizować bale dla maturzystów. Najprawdopodobniej odbędą się one jednak już po egzaminach, kiedy wszystko się uspokoi – zapowiada Łukasz Kaszyński, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Jak tańczyć poloneza? Figury taneczne / Instytut Muzyki i Tańca 

Studniówka to wielkie wydarzenie dla wszystkich maturzystów. Bale symbolicznie wieńczą lata, które poświęcili na naukę i są okazją do oderwania się od książek. Przez kilka dni głównym tematem stają się bowiem sukienki, garnitury i polecani fryzjerzy. Dla wielu uczniów to również okazja do ostatniej zabawy w klasowym gronie i moment, w którym bezwzględnie należy zacząć gruntowne przygotowania do egzaminów. 

Wojciech Kilar, "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy / PWM Edition

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 16.47

Czytaj także

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje. Dlaczego tańczymy poloneza?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:11
Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń