Pospolite ruszenie… do muzeów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:55
Muzea i galerie sztuki ponownie zostały otwarte. Zachowując zaostrzony reżim sanitarny, zwiedzający mogą podziwiać eksponaty w całej Polsce. Przed instytucjami ustawiły się kolejki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Pandemia przypomniała nam o sztuce – komentują miłośnicy, którzy ustawili się w kolejce przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Na otwarcie czekało ponad sto osób. Większość chciała zobaczyć wystawę "Polska. Siła obrazu".

#MNWitamy 🎉 Znów możemy spotkać się na żywo w Muzeum! Z tej okazji do niedzieli 7 lutego wstęp jest BEZPŁATNY! Dzięki...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Czwartek, 28 stycznia 2021

– Przyszłam obejrzeć zbiory. Kolejka mnie szokuje. Tyle czasu byliśmy zamknięci, że chyba wszyscy jesteśmy spragnieni wyjścia z domu i obcowania ze sztuką – podkreśla jedna z odwiedzających Muzeum Narodowe. Władzie instytucji apelują jednak o ostrożność. – Myjmy ręce, nośmy maseczki, uważajmy na siebie i innych – proszą.


Posłuchaj
01:50 2021_02_05 16-48-48_PR3_muzea.mp3

Rzesze oczekujących 

Kolejki chętnych do odwiedzania muzeów ustawiły się przed większością instytucji. – Frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. W pierwszym dniu przyszło do nas tysiąc osób. To przełożyło się na ponad 4 tys. wizyt na galeriach. Udaje nam się szybko przeprowadzać dezynfekcje. Mamy specjalną bramkę i płyny do odkażania rąk – mówi Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

#MNWitamy Kolejka przed Muzeum nie maleje! Nie chcemy, żeby ktokolwiek czekał i nie dostał się do Muzeum, dlatego o...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Wtorek, 2 lutego 2021

Na duży ruch przygotowane są również inne instytucje. – Wyznaczyliśmy trasę przemieszczania się po muzeum. Umożliwia ona płynne przechodzenie osób, które chcą zobaczyć wystawę – dodaje Joanna Krupa z zespołu komunikacji Muzeum Warszawy.


Widzimy się we wtorek! Ba, od wtorku do niedzieli! <3 Nasze muzeum jest bezpiecznym miejscem, pod warunkiem stosowania...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie Niedziela, 31 stycznia 2021

Działanie muzeów i galerii sztuki zostało wznowione 1 lutego. Instytucje mogą funkcjonować w ścisłym rygorze sanitarnym, obejmującym 1 osobę na 15m2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oparło swoją decyzję na analizach, które świadczą o dobrym przygotowaniu tych organizacji do przestrzegania zaleceń epidemiologicznych. Na stronie Ministerstwa można zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi, związanymi z zachowaniem bezpieczeństwa. Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, Piotra Glińskiego, pozostałe instytucje kultury, takie jak kina czy teatry mają zostać otwarte warunkowo, na okres próbny dwóch tygodni w piątek, 12 lutego. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Lucjan Ołtarzewski
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 16.48

zch


Czytaj także

Przedmioty codziennego użytku w muzealnych gablotach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 17:47
"Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka" to niecodzienna wystawa zorganizowana w Instytucie Dizajnu w Kielcach. W gablotach można zobaczyć 35 eksponatów, należących do 15 bohaterów książki "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie" autorstwa Aleksandry Koperdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:15
Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
rozwiń zwiń